Z naszych miast

Lublin: Prezydent Krzysztof Żuk podsumowuje trzecią kadencję

Cofnij

5 grudnia 2023

- Kolejne ważne inwestycje, dalsze unowocześnianie miejskiego transportu, nowe szkoły i przedszkola, więcej zieleni, stabilna gospodarka i wysoki poziom wsparcia miasta dla lubelskich rodzin, osób z niepełnosprawnościami i seniorów. – Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podsumował pięć lat swojej trzeciej kadencji.

To kolejny etap wdrażania strategii miasta skupionej na budowie nowoczesnej metropolii, przyjaznej dla mieszkanek i mieszkańców oraz wygodnej do życia. Dzięki realizacji działań w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, wiele aktywności z zakresu sportu i turystyki skierowanych było do młodych. Miasto rozszerzyło też procesy partycypacyjne, zapraszając do współtworzenia strategii rozwoju dla każdej z 27 dzielnic Lublina.

Za nami kolejne pięć lat wspólnej pracy na rzecz naszego miasta, jego mieszkanek i mieszkańców. Lublin wciąż się zmienia i rozwija. Dzisiaj jest nowoczesną metropolią, przyjazną do życia i pracy oraz ważnym, międzynarodowym ośrodkiem akademickim. Ostatnie lata to także nieoczekiwane wyzwania, jak pandemia koronawirusa czy wojna w Ukrainie. Udowodniliśmy jednak, że potrafimy wspólnie działać na rzecz innych. To był także trudny czas pod kątem kondycji finansowej samorządów, a mimo tego utrzymaliśmy przyjęty od lat kierunek zmian i zrealizowaliśmy zaplanowane inwestycje. We wszystkie aktywności angażujemy mieszkanki i mieszkańców, z którymi chcemy współdecydować o przyszłości i którzy są odbiorcami naszych działań. Uchwaliliśmy wypracowaną w procesie konsultacji społecznych nową strategię rozwoju Miasta do 2030 r., a teraz wspólnie tworzymy „Plany dla Dzielnic”. Jako Europejska Stolica Młodzieży w działania samorządu włączamy także młodych. Razem budujemy dla przyszłych pokoleń miasto ich marzeń. Jestem dumny z tego, co udało nam się osiągnąć – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Realizowane inwestycje utrzymują Lublin na ścieżce rozwoju, który jest możliwy m.in. dzięki środkom unijnym. Lublin jest w czołówce polskich miast najbardziej aktywnych w wykorzystaniu funduszy europejskich. W latach 2019-2023 zrealizowano 51 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości blisko 1,7 mld zł, w tym dofinansowanie ze środków zewnętrznych wyniosło 1,2 mld zł. Miasto na inwestycje ogółem przeznaczyło 1,9 mld zł. Te środki pozwoliły m.in. na rewitalizację przyrodniczą Parku Ludowego oraz przebudowę Al. Racławickich. Zakończono również budowę Dworca Lublin – nowoczesnego hubu komunikacyjnego, który w jednym miejscu zintegruje transport miejski, podmiejski i międzynarodowy. W ramach tego projektu powstał nie tylko nowoczesny budynek dworca, ale również zmodernizowano układ drogowy wokół niego. W innych częściach miasta przebudowę przeszła ul. Choiny, przy której powstał pierwszy w mieście Park&Ride. Kolejnych 7 węzłów przesiadkowych dostępnych jest przy ulicach: Żeglarskiej, Zbożowej, Franczaka „Lalka”, Granitowej, Osmolickiej, Abramowickiej i al. Kraśnickiej. Całość uzupełniają również zespoły przystanków przesiadkowych w 6 lokalizacjach miasta.

Tylko na inwestycje drogowe Miasto przeznaczyło ponad 708 mln zł. Wybudowano, przebudowano oraz wyremontowano łącznie ponad 210 km ulic, chodników oraz dróg dla rowerów. W 25 lokalizacjach powstały parkingi, w tym 4 Park&Ride ze 165 miejscami postojowymi, a na ponad 180 ulicach zamontowano ok. 2,6 tys. punktów oświetlenia.

Obecnie prace drogowe trwają przy budowie ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz ulic Bliskiej i Skowronkowej. Miasto podpisało już umowę na rozbudowę ul. Zorza i przygotowuje się do zawarcia kontraktu na budowę ul. Sławinek. Finalizowane jest postępowanie na wybór wykonawcy budowy przedłużenia ul. Węglarza oraz rozbudowy ul. Wallenroda. W toku jest przetarg na przebudowę kładki dla pieszych nad ul. Filaretów. Trwa też opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej na przebudowę ul. Zana oraz na budowę węzła przesiadkowego przy przystanku PKP Lublin Ponikwoda. Miasto ogłosiło też przetarg na rozbudowę ul. Montażowej, a jeszcze w tym roku rozpocznie wybór wykonawcy dla rozbudowy/budowy ulic: Samsonowicza i Kruszynowej.

Inwestycje w ekologiczną komunikację publiczną uczyniły Lublin jednym z polskich i europejskich liderów elektromobilności. Miasto już dziś spełnia 40% udział pojazdów zeroemisyjnych w całej flocie, gdzie ustawa o elektromobilności nakazuje spełnienie 30% progu do 2028 r. Zakupiono 55 niskoemisyjnych pojazdów, w tym pierwszy autobus wodorowy. Prąd do zasilania trakcji trolejbusowej oraz autobusów elektrycznych pochodzi w 100% z odnawialnych źródeł energii. Pasażerowie komunikacji miejskiej mogą również korzystać z nowoczesnego systemu biletu elektronicznego Lubika. Z miejskim transportem zbiorowym zintegrowano także ofertę systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Przed miastem kolejne ważne inwestycje, aktualnie trwa projektowanie wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego z funkcją stadionu żużlowego. Obiekt pomieści 18,5 tys. widzów i poza funkcją sportową ma służyć również do organizacji koncertów, targów oraz pokazów, a wokół niego powstanie przestrzeń parkowo-rekreacyjna. W projektowaniu jest także Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży przy ul. Kunickiego, a prace budowlane trwają przy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym, które powstaje przy ul. Poturzyńskiej.

Źródło: lublin.eu

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..