Z naszych miast

Lublin w filmie Netflixa „Dziewczyna i kosmonauta”


3 lutego 2023

Za dwa tygodnie na ekrany wejdzie kolejny film, którego sceny powstawały w plenerach Lublina. „Dziewczyna i kosmonauta” to obraz z gatunku science fiction, wyprodukowany dla platformy Netflix.

– W Lublinie filmowcy znajdują inspirujące plenery dla różnego rodzaju produkcji, tym razem zobaczymy znajome miejsca w filmie z gatunku fantastycznonaukowych. Lubelski Fundusz Filmowy wsparł producentów organizacyjnie i logistycznie. Nasi specjaliści wytypowali lokacje i zaangażowali się w przygotowanie ulic do pracy ekipy filmowej z uwzględnieniem komfortu codziennych użytkowników tych przestrzeni – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Pierwszy odcinek serialu pod tytułem „Dziewczyna i kosmonauta” będzie można zobaczyć 17 lutego. Obraz był realizowany w Lublinie w listopadzie 2021 roku. Lubelskie sceny były kręcone na ul. Północnej, Tramencourta, Grottgera i na Alejach Racławickich. Z powodu restrykcyjnej polityki Netflix informacje o realizacji filmu w Lublinie nie mogły być wcześniej publikowane.

Fabuła serialu to historia dwóch pilotów samolotu F-16, przyjaciół Nikodema i Bogdana, konkurujących o to, który z nich poleci w kosmos, ale także o względy pięknej kobiety Marty. Rywalizację w zakresie lotu w kosmos wygrywa Niko. Z powodu niewyjaśnionej awarii powraca z misji dopiero po 30 latach. Pomimo upływu czasu na Ziemi, wiek ocalałego kosmonauty zatrzymał się w dniu startu. Podczas gdy Niko myśli tylko o Marcie, świat pragnie poznać tajemnicę jego wiecznej młodości.

W rolach głównych znalazła się plejada polskich gwiazd: Magdalenę Cielecką, Andrzeja Chyrę, Vanessę Aleksander, Magdalenę Boczarską, Grzegorza Damięckiego, Annę Cieślak oraz Jędrzeja Hycnara. Producentem jest Lulu Production.

Źródło: lublin.eu