Ogólne

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w miastach Unii Metropolii Polskich

Cofnij

10 grudnia 2021

W piątek, 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Święto uchwalone zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z okazji podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r. Aby przypomnieć o tej ważnej dacie, w miastach Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza odbędą się panele dyskusyjne, festiwale filmowe i plenerowe eventy.

Na ciekawą formę zwrócenia uwagi na problematykę praw człowieka postawiły w tym roku władze Krakowa. Wybrane ulice i place miasta zmienią w tym dniu swoje nazwy, aby w ten sposób zwrócić uwagę na kluczowe dla nas wszystkich wartości: szacunku i solidarności. Plac Wszystkich Świętych stanie się na jeden dzień pl. Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza będzie nosić nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stanie się al. Braterstwa i Siostrzeństwa. Na krakowskich ulicach pojawią się także wolontariusze, którzy będą rozdawać tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wraz z listem Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Krakowa.

Podpisana 1948 r. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest podstawowym zbiorem praw człowieka i zasad ich stosowania. Dokumentem, którego znajomość i przestrzeganie gwarantują świat wolny od niesprawiedliwości. Przyjmując Deklarację państwa sygnatariusze zgodziły się zapewnić powszechne poszanowanie i przestrzeganie praw człowieka i podstawowych wolności. Zgodziły się, że bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu każdy człowiek ma prawo m.in. do życia, wolności bezpieczeństwa osobistego.

– Kraków to miasto, które w swoim herbie ma symbol otwartych bram. Jesteśmy miejską wspólnotą, gdzie każdy ma prawo do szacunku i równego traktowania. Nie ma miejsca w naszym mieście na dyskryminację i przemoc. Pragniemy w tym szczególnym dniu przypomnieć o tym, że wszystkie drogi w Krakowie prowadzą do równości – mówi inicjatorka akcji Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

10 grudnia w Warszawie, już po raz 21, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. To jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawa, a tegoroczna oprawa graficzna festiwalu wiąże się z najważniejszymi tematami, na które chcemy zwrócić uwagę podczas pokazów oraz dyskusji. Z jednej strony odnosi się do podziałów, które zdominowały niemal wszystkie aspekty naszego życia. Z drugiej - odwołuje do kryzysu klimatycznego.

Innym wydarzeniem, przygotowanym przez stołeczne Centrum Wielokulturowe będzie panel dyskusyjny (poprowadzony w formie online) zatytułowany „Po co nam prawa człowieka?”. Panel poprowadzi Justyna Suchecka (tvn24.pl), a rozmawiać o prawach człowieka będą:

  • Marta Pachocka (Ośrodek Badań nad Migracjami UW, ekspert Team Europe)
  • Paula Sawicka (Otwarta Rzeczpospolita)
  • Aleksandra Szczerba (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich)
  • Mikołaj Winiewski (Centrum Badań nad Uprzedzeniami)

Wydarzenie będzie transmitowane na facebook’u natomiast osoby, które nie korzystają z usług internetowych, będą mogły przyjść do Centrum Wielokulturowego, aby śledzić dyskusję na dużym ekranie. Start 10 grudnia br., godz. 17:00.

Łódź uhonoruje Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka debatą. – Przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych, policji, szkół wyższych i uniwersytetów, związków wyznaniowych oraz urzędu miasta dyskutować będą o tym czym zajmuje się „Łódź Różnorodności” - koalicja promująca dialog międzykulturowy i wspierająca postawę akceptacji i otwarcia, a także o tym jak w Łodzi realizowana jest polityka antydyskryminacyjna – mówi Agnieszka Łuczak, Pełnomocniczka Prezydenta Łodzi ds. Równego Traktowania. – Ponadto, wraz z filiami miejskich bibliotek organizujemy akcję „półka książek o prawach człowieka”, polegającą na specjalnym eksponowaniu znajdujących się w zasobach bibliotek książek o tej tematyce. Akcja potrwa do końca grudnia – dodaje.

Z kolei Katowice za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji (m.in. strona katowice.eu i miejskie media społecznościowe) będzie rozpowszechniać przygotowany specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka spot informacyjny wraz z informacją o tym, jak jednostki samorządu terytorialnego włączają się w ich wspieranie.

O tym jak ważne jest przestrzeganie praw podstawowych dla władz miasta świadczy chociażby powołanie dr Ewy Piaskowskiej na stanowisko Społecznego Doradcy ds. Równego Traktowania.

- Wielokulturowość jest wpisana w naszą tożsamość, co wynika z trudnej, ale pięknej historii Górnego Śląska. Dlatego, aby zapobiegać ewentualnym aktom dyskryminacji w przyszłości, podjąłem decyzję o powierzeniu dr Ewie Piaskowskiej funkcji społecznego doradcy ds. równego traktowania - mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

Do zadań Społecznego Doradcy należeć będzie m.in.: ocena działań miasta Katowice z punktu widzenia problematyki równościowej, czy podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszeń zasady równego traktowania oraz wykluczeń społecznych.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Wrocław włączył się do kampanii Grupy Granica „Bądź dla innych”. Działania w ramach kampanii we Wrocławiu koordynuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (Zespół Dialogu Międzykulturowego/Przejście Dialogu).

– Naszą intencją jest zwrócenie uwagi na sytuację i prawa tych osób. Jednocześnie chcemy dać wyraz naszej solidarności i społecznego wsparcia razem z innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi – deklarują przedstawiciele WCRS.

W kampanii organizatorzy odwołują się do uniwersalnych wartości jak godność, szacunek, solidarność z dala od podziałów politycznych.

Również i Unia Metropolii Polskich angażuje się w działania zmierzające do popularyzacji wiedzy o prawach człowieka i ich przestrzegania. UMP jest m.in. partnerem projektu finansowanego przez Unię Europejską EMPATHY: Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland (EMPATIA: Trudny dyskurs o islamie i muzułmanach w Polsce), którego głównym celem jest przeciwdziałanie islamofobii w Polsce. Unia Metropolii Polskich zajmowała także wielokrotnie stanowiska m.in. w sprawach dotyczących uchodźców.

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..