Raporty

Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach

Cofnij

26 kwietnia 2022

W Polsce mieszka obecnie prawie 3 miliony 200 tysięcy Ukraińców i Ukrainek (dane na 1.04.2022). Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło raport "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”. Jest to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu.

"O wyjątkowości tej publikacji świadczy kilka kwestii. - mówi Marcin Wojdat, dyrektor Centrum Badań i Analiz Unii Metropolii Polskich i jeden z autorów tego raportu. - Po pierwsze, unikalność przedsatwionych danych – nikomu wczesniej nie udało się zebrać z taką dokładnością informacji o liczbie i miejscu pobytu osób przebywających w Polsce w związku z wojną w Urainie.  Po drugie, nowatorskość technologii i metodologii użytych w opisywanym badaniu – przedstawione dane pokazują nam zmianę w liczbie ludności w dwunastu obszarach metropolitalnych UMP, jaka zaszła pomiędzy styczniem a marcem 2022 roku. Dane zaczerpnięte zostały z lokalizacji na urządzeniach mobilnych. Po trzecie, najważniejszy wniosek płynący z przedstawianej analizy – polskie miasta, a w szczególności dwanaście miast tworzących UMP, powiększają się w błyskawicznym tempie, co będzie rodziło nowe wyzwania dla polityk samorządowych i budowania spójnego, zintegrowanego społeczeństwa."

Opracowany przez nas raport odpowiada również na kluczowe pytanie, które dziś
możemy zadawać sobie wszyscy – kto tak naprawdę przyjął uchodźców z Ukrainy
w Polsce?

"UMP zamówiło nowoczesne badania przestrzenne oparte na tak zwanym Geotrappingu®*. - tłumaczy dr Paweł Cywiński, współautor raportu. - Jest to bardzo ciekawa i niezwykle
precyzyjna metoda, wykorzystywana do tej pory głównie przez świat reklamy. Aż nagle pomogła nam ona lepiej zrozumieć zachowania uchodźców z Ukrainy. Pozwoliła też dowiedzieć się, gdzie w Polsce są Ukraińcy."

* W styczniu 2022 r.  wykonaliśmy próbną analizę danych z Selectivv, wg której obywateli Ukrainy w wieku 15+ było w Polsce 1,5 mln. Porównaliśmy to z szacunkami GUS opierającymi się na różnych rejestrach, z których wynika, że pod koniec lutego’20 w Polsce przebywało 1,4 mln Ukraińców. Biorąc pod uwagę, że pobyt części Ukraińców nie jest udokumentowany w żadnym rejestrze, porównując nasze dane z GUS potwierdziliśmy wiarygodność szacunku Selectivv. Dlatego przyjęliśmy tę metodę do dalszego monitorowania liczby Ukraińców w wieku 15+. W kolejnym kroku, w marc 2022 r., gdy w porównaniu do sytuacji sprzed wojny znacząco zwiększył się udział dzieci wśród osób z Ukrainy, posłużyliśmy się proporcjami z rejestru PESEL by doszacować dzieci w wieku do 14 r.ż.

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..