W obliczu starzejącego się społeczeństwa, jednym z kluczowych wyzwań staje się przyciąganie młodych ludzi, którzy nie tylko są podstawą gospodarki, ale także mają wpływ na kulturalne i społeczne życie miast. Nawiązując do Walentynek, które często kojarzą się z romantycznymi gestami, warto również zwrócić uwagę na znaczenie relacji międzyludzkich w szerszym kontekście urbanistycznym.
Walentynki przyczynkiem do dyskusji
W miastach, gdzie zjawisko depopulacji jest szczególnie widoczne, tworzenie przestrzeni sprzyjających integracji społecznej, wzmacnianie więzi międzyludzkich oraz promowanie aktywności społecznych, może pomóc nie tylko w przeciwdziałaniu problemom demograficznym, ale także w budowaniu wspólnoty. Wzrost zaangażowania mieszkańców w życie lokalne, szczególnie w kontekście zrównoważonego rozwoju, może stanowić odpowiedź na wyzwania związane z demografią w miastach zrzeszonych w UMP, ale i w ogóle w całej Polsce.
Ile nas będzie?
Zgodnie z prognozami, w nadchodzących dekadach wiele miast w Polsce będzie borykać się z rosnącym odsetkiem osób starszych i spadkiem liczby mieszkańców w młodszych grupach wiekowych. „Ile nas będzie?” to nasza interaktywna platforma analityczna stworzona przez Centrum Badań i Analiz UMP, która prezentuje przewidywany kierunek zmian demograficznych do 2050 r. na postawie wyników Prognozy ludności na lata 2023–2060 GUS. Platforma pozwala na sprawdzenie prognozowanych zmian w podziale na płeć oraz grupy wieku dla każdej gminy w Polsce, w tym dla 12 miast Unii Metropolii Polskich oraz obszarów metropolitalnych. Więcej można dowiedzieć się tutaj.
Autorki: Julia Wiśniewska, Alicja Sopińska