Media

Ministerstwo Finansów: samorządowe budżety z nadwyżką; metropolie: resort koloryzuje, Serwis samorządowy PAP, 17 września 2020 r.,

Cofnij

18 września 2020

Tekst: kic

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk w przesłanej Serwisowi Samorządowemu PAP analizie wyliczył, że miasta Unii Metropolii Polskich (UMP) zamknęły pierwsze półrocze 2020 r. deficytem wynoszącym 16 mln zł. Jest to reakcja na słowa wiceministra finansów Sebastiana Skuzy, który w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział o nadwyżce samorządowych budżetów, wynoszącej po dwóch kwartałach 11,9 mld złotych.

 

 

Zdaniem prezydenta Lublina, który jest również członkiem zarządu UMP, "dane" i "sformułowania" użyte przez wiceministra nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji poszczególnych jednostek i "mogą kreować w społeczeństwie mylne opinie odnośnie kondycji finansowej samorządów".

"Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że miasta Unii Metropolii Polskich zamknęły budżety  w I półroczu 2020 r. deficytem w wysokości ponad 16 mln zł. Z kolei potrzeby pożyczkowe samorządów realizowane są przede wszystkim w II półroczu roku budżetowego, co związane jest z cyklem realizacji zadań inwestycyjnych" – podkreślił Żuk.

Stąd też w drugim półroczu – zdaniem samorządowca - nastąpi znaczny przyrost deficytu budżetowego samorządów. "Szacuje się, że w przypadku 12 największych miast Polski wyniesie on na koniec roku ok. 7,5 mld zł, a wszystkich samorządów ok. 26 mld zł" – wskazał prezydent Lublina.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej www.samorzad.pap.pl

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor