Z naszych miast

Muzea i galerie już otwarte


1 lutego 2021

Luzowanie obostrzeń w Polsce. Zwiedzanie wystaw już nie tylko online, ale w maseczkach i z zachowaniem dystansu. Ministerstwo Zdrowia dało zielone światło niektórym instytucjom kultury - od 1 lutego w całej Polsce będą mogły być ponownie otwarte muzea i galerie sztuki.

Bydgoskie instytucji kultury czekają na gości:  Galeria Wspólna, Galeria Miejska bwa, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku , Muzeum Legend Szyperskich na Brdzie , Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego,  Muzeum Wodociągów i Wieża Ciśnień.

W Gdańsku po tak długiej przerwie będzie można odwiedzić m.in. Europejskie Centrum Solidarności , Gdańską Galerie Miejską i Muzeum Gdańska.

Muzeum Krakowa już 1 lutego zaprasza do Celestatu, gdzie można zobaczyć pokonkursową wystawę szopek krakowskich. Od 3 lutego zostaną otwarte: Muzeum Podgórza, Muzeum Nowej Huty, Dom Zwierzyniecki i Rydlówka , a od 6 lutego Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Rynek Podziemny.

Po dwumiesięcznej przerwie w Poznaniu otworzą się wszystkie placówki Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku, Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Zamku Cesarskim przy ul. Święty Marcin, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII przy ul. Polskiej, Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli i Muzeum Armii "Poznań" w tzw. Małej Śluzie - także na Cytadeli.

W Warszawie już za kilka dni będzie można odwiedzić m.in. główną siedzibę Muzeum Warszawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym tygodniu także Galeria Studio otworzy drzwi dla zwiedzających. W kolejnych dniach dołączą Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od pierwszego dnia po zniesieniu kilku obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa otworzy się kilka wrocławskich placówek kultury. Czynna będzie wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej w schronie na pl. Strzegomskim.  Można też będzie udać się do Galerii Miejskiej przy Kiełbaśniczej oraz Galerii Entropia.

Informacje o działaniu poszczególnych muzeów oraz udostępnionych wystawach i zasadach zwiedzania można znaleźć na ich stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia informacji, odwiedzania muzeów i korzystania z bogatej oferty kulturalnej.

 

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor