Aktualności

Najważniejsze informacje o wyborach znajdziesz w Słowniczku

Cofnij

12 września 2023

Kto to jest wyborca? Czym się różni czynne prawo wyborcze od biernego? Kto może głosować przez pełnomocnika, a kto korespondencyjnie? Kim jest i co robi w lokalu wyborczym obserwator i mąż zaufania? Czy nagrywanie i fotografowanie wyborów jest dozwolone? – na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi w „Słowniczku wyborczym”.

Celem słowniczka wyborczego jest przedstawienie wyborcom przystępnej, obiektywnej informacji o zbliżających się wyborach, bez podtekstów politycznych, czy też ocen dotyczących konstytucyjnych uwarunkowań procesu wyborczego. 

Opracowanie zawiera szczegółowe informacje dotyczące procedur wyborczych, które określają właściwy, z punktu widzenia obowiązujących przepisów, sposób postępowania osób i instytucji uczestniczących w realizacji wyborów do Sejmu i Senatu, które odbędą się 15 października 2023 roku. Te osoby i instytucje, to z jednej strony wyborcy – w kraju i zagranicą, z drugiej zaś - członkowie i członkinie komisji wyborczych, mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni, administracja samorządowa.

Zamierzeniem „słowniczka wyborczego” nie jest wywieranie jakiegokolwiek wpływu na decyzje obywateli w kwestii udziału w wyborach. Autorzy „słowniczka” nie wypowiadają się też na temat zgodności przyjętych ostatnio ustaw z Konstytucją RP. Autorami i recenzentami są sędzia W. Hermeliński, prof. H. Izdebski, prof. A. Kamiński, mecenasi: Beata Tokaj, Jan A. Stefanowicz, A. Karpowicz, P. Pakuła.  

Wyłącznym celem tej publikacji, która powstała z inicjatywy Dziennika Rzeczpospolita i Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej oraz Związku Powiatów Polskich, jest dostarczenie wszystkim ich uczestnikom wiarygodnych wskazań, które ułatwić mogą uczestnictwo w wyborach w sposób zgodny z przyjętymi procedurami formalnymi.

Publikacja składa się z dwóch części, z którymi można się zapoznać m.in. na stronie internetowej Związku Powiatów Polskich (Słowniczek wyborczy część I; Słowniczek wyborczy część II).

Zapraszamy do lektury i świadomego udziału w wyborach do Sejmu i Senatu 15 października 2023 r. i przypominamy NIE ŚPIJ, BO CIĘ PRZEGLOSUJĄ!

 

Foto: Elemnt5 Digital/Unsplash

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor