Aktualności

Nie musisz kupować, żeby jeździć. Rowery w miastach UMP

Cofnij

4 kwietnia 2025

Jazda na rowerze pozwala zachować kondycję, ale też poprawić nastrój, zrelaksować się, uniezależnić się od innych środków transportu, wjeżdżać tam, gdzie nie da się tego zrobić samochodem mieć miłe poczucie, że dzięki sile własnych mięśni robi się coś dla planety. Przynosi także wiele innych korzyści, a w największych miastach polski nie trzeba mieć własnego jednośladu, by się nimi cieszyć. Można korzystać z sieci rowerów publicznych.

Rowery publiczne to ważny element miejskiego ekosystemu i ogromne ułatwienie dla użytkowników: nie trzeba kupować własnego pojazdu, a potem się martwić o to, jak wnieść go na trzecie piętro, gdzie trzymać w ciasnym mieszkaniu, jak serwisować itd. Wystarczy wypożyczyć jednoślad wtedy, gdy naprawdę go potrzebujemy, a potem odprowadzić do stacji. Jak to wygląda w praktyce? Oto kilka przykładów.

W stolicy sezon rowerowy już trwa

Sieć rowerowa w Warszawie liczy obecnie 814 kilometrów i jest stale rozbudowywana. Od 1 marca każdą z tych ścieżek i dróg rowerowych znów można mknąć, korzystając z rowerów publicznych Veturilo. Jak co roku system się powiększył o nowe stacje i pojazdy.

- W tym sezonie we wszystkich 18 dzielnicach Warszawy mieszkańcy i goście stolicy mają do dyspozycji 3340 rowerów, w tym 300 ze wspomaganiem elektrycznym i 30 tandemów. Jest też 337 stacji.  Choć w tym roku start przypadł na dość zimny i wilgotny weekend, w ciągu 2 pierwszych dni pojazdy zostały wypożyczone ponad 5,5 tys. razy, a do 17 marca już ponad 200 tys. razy – informuje operator.

Jak podaje Veturilo, w ubiegłym roku jednoślady wypożyczono ponad 4,79 mln razy. Każdy rower był wypożyczany średnio 5,59 razy dziennie, a przeciętna przejażdżka trwała 24 minuty i obejmowała dystans około 3,5 km.

Szczegóły: veturilo.waw.pl

Metrorower w Katowicach

W Katowicach działa największy w Polsce system rowerów miejskich – zintegrowany z transportem miejskim Metrorower, organizowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a obsługiwany przez Nextbike.  W samych Katowicach jest około 1 tys. rowerów i 150 stacji, ale Metrorower obejmuje także wiele innych miejscowości, od Będzina po Zbrosławice.

Szczegóły: metrorower.transportgzm.pl

Beata Turska/wroclaw.pl

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..