Aktualności

#NieŚpijBoCięPrzegłosują! Idź na wybory i głosuj świadomie

Cofnij

2 października 2023

Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu, których termin ogłoszono na 15 października 2023 r. będą dla samorządów wielkim sprawdzianem, z tego jak przyswojone i wykonane zostaną nowe lub zmienione zadania nałożone na nie w związku z organizacją procesu wyborczego.

Uchwalona 26 stycznia 2023 r. nowelizacja Kodeksu wyborczego (Dz.U. z 2023 r. poz. 497) wprowadziła do tej ustawy szereg zmian, które wpływają na obowiązki gmin związane z organizacją procesu wyborczego.

Całkowitą nowość stanowią działania mające na celu zwiększenie frekwencji w wyborach. Wśród nowych przepisów, do najważniejszego obowiązku wójta będzie należała organizacja transportu do lokali wyborczych wyborców niepełnosprawnych oraz osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 rok życia.

Kolejna rewolucyjna zmiana dokona się w związku z wprowadzeniem Centralnego Rejestru Wyborców, który ujednolici dotychczas rozproszone prowadzenie rejestru wyborców przez gminy. Zmiany dotknęły także składów i trybu funkcjonowania obwodowych komisji wyborczych oraz instytucji mężów zaufania i obserwatorów społecznych.

Chcąc wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego w procesie właściwego przeprowadzanie procesy wyborczego Związek Powiatów Polskich wydał bezpłatną publikację zatytułowaną „Zmiany w organizacji wyborów. Poradnik dla JST”, która jest krótkim przewodnikiem po najważniejszych zmianach w Kodeksie wyborczym. Autorem publikacji jest radca prawny Patrycja Grebla-Tarasek – ekspertka Związku Powiatów Polskich.

A dla wszystkich wyborców, zarówno dla tych, którzy głosują od lat, jak i tych, dla których rozpisane na 15 października 2023 r. wybory będą pierwszymi w życiu Związek Powiatów Polskich przygotował „Słowniczek Wyborczy”. Publikacja jest wspólną inicjatywą Dziennika Rzeczpospolita i Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej, a autorami i recenzentami są: sędzia W. Hermeliński, prof. H. Izdebski, prof. A. Kamiński, mecenasi: Beata Tokaj, Jan A. Stefanowicz, A. Karpowicz, P. Pakuła

Zapraszamy do lektury!

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..