Aktualności

O Lex Czarnek na październikowym KWRiST

Cofnij

25 października 2022

Dyskusja o próbie obejścia przez Ministerstwo Edukacji i Nauki prezydenckiego veta w sprawie Lex Czarnek zdominowała ostatnie, posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Strona samorządowa jest zbulwersowana postępowaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, które postanowiło przepchnąć jeszcze raz zmiany w prawie oświatowym analogiczne do tych, które Prezydent RP Andrzej Duda zawetował 2 marca 2022. Projekt - ochrzczony jako Lex Czarnek 2.0) – Sejm proceduje jako poselski i to w ekspresowym tempie. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2710) wpłynął do Sejmu 20 października, a 21 października został już skierowany do I czytania w Komisjach, które zostało zaplanowane na 25 października.

Resort oświaty ewidentnie liczył na to, że szybko procedowany poselską ścieżką (a więc z pominięciem KWRiST) projekt umknie uwadze samorządowców. Tak się jednak nie stało. Mało tego strona samorządowa poddała przesłane do Sejmu dokumenty analizie i ponad wszelką wątpliwość stwierdziła, że projekt powstał w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Przedstawiciele strony samorządowej zaapelowali do MEiN o wycofanie z Sejmu tego projektu. Zwracali uwagę, że postępowanie resortu jest co najmniej nieetyczne. Łamie też ustalenia, które zostały poczynione podczas spotkań, którym patronował Prezydent RP, a na których ustalono, że zmiany obejmujące zakres nowelizacji Lex Czarnek będą przedmiotem wspólnych prac MEiN i strony samorządowej.

- Tylnymi drzwiami wprowadza się pod obrady sejmu ustawę, która została zanegowana przez niemal wszystkie środowiska. Została również zanegowana przez Prezydenta RP. Domagamy się szerokich konsultacji zmian w prawie oświatowym – mówiła na posiedzeniu KWRiST Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy – Jest rzeczą niedopuszczalną, aby tak ważna dla polskiej edukacji, przyszłości przyszłych pokoleń uczniów, nauczycieli, rodziców, organizacji obywatelskich i samorządów procedowana była procedowana w tym trybie. Zmiana ustawy, zgodnie z zapowiedziami Prezydenta RP Andrzeja Dudy miała być przedmiotem szerokich konsultacji – podkreśla Renata Kaznowska.

Obecny na posiedzeniu KWRiST Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki odpowiedział, że procedowany w Sejmie projekt jest projektem poselskim. - Trudno mi się odnosić do pomysłów klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości – mówił wiceminister Piontkowski, zaprzeczając jednocześnie, jakoby projekt powstał w ministerialnych gabinetach.

Mijanie się z prawdą przez ministra Piontkowskiego zostało szybko zdemaskowane przez przedstawicieli strony samorządowej. Jak wyjaśnił bowiem Grzegorz Kubalski, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich każdy plik (Word również) posiada tzw. metadane, a z metadanych „poselskiego projektu” jasno wynika, że został on napisany w MEiN. O resortowym, a nie poselskim pochodzeniu projektu mówił także Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

- Jak wynika z druk sejmowego nr2710 autorem projektu ustawy jest pani Danuta Cierlik, radca w Departamencie Współpracy z Samorządem Terytorialnym Ministerstwa Edukacji i Nauki, czyli jest to autorstwo ministerialne a nie poselskie – mówił prezydent Sopotu. - Ta ustawa była już procedowana w styczniu 2022, w trybie konsultacji. Prowadziliśmy wtedy jako Związek Miast Polskich i Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski rozmowy z Prezydentem Andrzejem Dudą, który ostatecznie zawetował ustawę. Otrzymaliśmy też obietnicę od Prezydenta, że wszelkie kolejne zmiany będą konsultowane – przypominał na posiedzeniu KWRiST Jacek Karnowski.

Przedstawiciele strony samorządowej zapowiedzieli, że w sprawie projektu będą interweniować u Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów, a jeżeli zostanie uchwalony w projektowanym kształcie – będą także namawiać Prezydenta Andrzeja Dudę o zawetowanie ustawy.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..