Administracja

O ochronie ludności na nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Wspólnej

Cofnij

18 lipca 2024

Pozytywną opinię z licznymi uwagami oraz deklaracją, że wspólne prace nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej będą kontynuowane, zakończyła się rządowo - samorządowa debata przeprowadzona na nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 17 lipca.

Przedstawiciele strony rządowej i samorządowej Komisji Wspólnej spotkali się, tradycyjnie, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i administracji w Warszawie. Posiedzeniu współprzewodniczyli Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, członek Zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

 W porządku obrad posiedzenia, obok projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (UD70) znalazły się:

  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (RD103) (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) - opinia pozytywna;
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia gminy Grabówka (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) - opinia pozytywna ze zdaniem odrębnym Związku Samorządów Polskich;
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia gminy Szczawa (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) - opinia pozytywna.

  A w punkcie poświęconym sprawom różnym dwa wnioski:

  • ministra zdrowia o pilne zaopiniowanie projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (MZ 1693), oraz
  • ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o upoważnienie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej do wydania opinii wiążącej do projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (UD 42),

- które KWRiST zaopiniowała pozytywnie.

Komisja Wspólna wysłuchała także informacji ministra finansów na temat planowanych kierunków zmian ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w zakresie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego.

To nie koniec wspólnej pracy nad ochroną ludności

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (UD70) został uzgodniony przez stronę rządową i samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (opinia pozytywna) ale z licznymi uwagami. Najważniejsze spośród nich dotyczyły finansowania zadań, podziału obowiązków między poszczególne organy samorządowe, współpracy ze służbami, inspekcjami i strażami oraz monitorowania działania ustawy, by w razie potrzeby wprowadzać poprawki. 

- Większość uwag, które zgłaszaliśmy w toku prac nad projektem została uwzględniona. Mamy też przyrzeczenie strony rządowej, że pozostałe uwagi zostaną uwzględnione na późniejszym etapie prac nad tym projektem. Liczymy, że tak faktycznie będzie - mówiła Dorota Bąbiak - Kowalska, dyrektor zarządzająca Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza apelując jednocześnie do strony rządowej o przyśpieszenie prac nad projektami aktów wykonawczych do ustawy. - Te przepisy wykonawcze są niezbędne do tego, aby przepisy ustawy wdrożyć w życie - wskazywała dyrektor Dorota Bąbiak - Kowalska.

- Wszyscy mamy świadomość oczekiwań naszych mieszkańców i to od nas zależy na ile nasze Państwo będzie sprawne w zakresie bezpieczeństwa - mówił współprzewodniczący Krzysztof żuk dodając, że samorządowcy mają świadomość tego, że są częścią tego państwa i nie będą uciekać przed odpowiedzialnością. - Ta współpraca, o której ten projekt ustawy mówi będzie z pewnością dla nas dużym wyzwaniem, ale myślę, że poradzimy sobie, bo w wielu kwestiach poradziliśmy sobie z dużo większymi problemami - mówił prezydent Lublina i członek Zarządu Unii Metropolii Polskich.

Z kolei Wiesław Leśniakiewicz, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił w swoim wystąpieniu dobrą współpracę ze stroną samorządową nad projektem. Wskazał, że spośród 445 uwag zostało przedyskutowanych i w wielu przypadkach uwzględnionych w ostatecznym kształcie ustawy, a kolejne doprecyzowania mogą być wprowadzone w przepisach wykonawczych, z których 21 jest kluczowych. Wiceminister Leśniakiewicz przypomniał też, że projektowana ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej jest komplementarna wobec istniejących przepisów, takich jak ustawa o zarządzaniu kryzysowym oraz ustawa o stanach wyjątkowych i o stanie wojennym. Jej celem jest ujednolicenie odpowiedzialności zadań między rządem a samorządami w zakresie ochrony ludności.

- W ustawie nakierowaliśmy się przede wszystkim na to by samorząd był kluczowym elementem budowania odporności państwa. Nie może być tak żeby służby i inspekcje były wiodące w kwestiach bezpieczeństwa obywateli. To samorząd jest tym, który pracuje najbliżej obywateli i ma największą wiedzę o tym jakie są potrzeby w tym zakresie - podkreślał w swoim wystąpieniu Wiesław Leśniakiewicz, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Siedem nowych miast na mapie Polski

Końskowola, Kurów, Wąwolnica (województwo lubelskie) Kazanów (województwo mazowieckie), Kobylnica (województwo pomorskie), Sobków (województwo świętokrzyskie) oraz Zaniemyśl (województwo wielkopolskie) - wszystkie te miejscowości uzyskają, od 1 stycznia 2025 r. prawa miejskie. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie oceniła w tym zakresie projekt rozporządzenia Rady Ministrowa w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy.

jednocześnie - jak poinformował Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST - stronie samorządowej Komisji Wspólnej nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska w stosunku do proponowanych zmian granic pomiędzy: miastem Chełm a gminą Chełm, oraz miastem Kołobrzeg a gminą Kołobrzeg. Z kolei w wyniku dyskusji projektodawcy (MSWiA) wycofają wniosek o zmianę granic między gminami Biecz i Moszczenica z rozporządzenia.

Komisja Wspólna pozytywnie zaopiniowała także projekty rozporządzeń tworzących nowe gminy: Grabówka oraz Szczawa. W przypadku projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia gminy Grabówka zdanie odrębne zgłosił Związek Samorządów Polskich.

- Zarząd Związku Samorządów Polskich jednoznacznie negatywnie odnosi się do tej propozycji, którą przedstawiliśmy i uzasadniliśmy na spotkaniu strony samorządowej 14 lipca br. - mówił Remigiusz Górniak, starosta miński i wiceprezes Zarządu Związku Samorządów Polskich.

Jakie zmiany dotknął audyt i kontrolę?

Informację na temat planowanych przez Ministerstwo Finansów kierunków zmian ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w zakresie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego przedstawiła na posiedzeniu Komisji Wspólnej dyrektor Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów, Joanna Stachura.

- Odpowiadając na liczne postulaty kierowane do resortu finansów przez stronę samorządową chciałam poinformować państwa, że planujemy podnieść o skumulowany wskaźnik inflacji wysokość kwoty po przekroczeniu, której powstaje obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego oraz kwoty odnoszącej się do możliwości prowadzenia audytu wewnętrznego - poinformowała dyrektor Joanna Stachura.

Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu terytorialnego zostało zaplanowane na 31 lipca br.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..