Aktualności

Obywatelskie wysłuchanie publiczne dotyczące zmian w podstawie programowej z języka polskiego

Cofnij

13 maja 2024

Już 18 maja odbędzie się wysłuchanie obywatelskie dotyczące podstawy programowej z języka polskiego. Miejsce wydarzenia to Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. I w związku z tym przypominamy podcast nasz i Związku Miast Polskich, w którym o podstawie programowej rozmawiała Lucyna Dąbrowska-Ożóg, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 68 we Wrocławiu i Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka, aktywistka i blogerka edukacyjna “Babka od histy”!

 

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Stocznia i CNK, a instytucją wspierającą: Wolna Szkoła.

Wszelkie informacje o wysłuchaniu 18 maja br. można znaleźć tutaj Wysłuchanie obywatelskie (wysluchanieobywatelskie.pl)

Nauczyciele borykają się z wyzwaniami, które stawiają przed nimi pozostali uczestnicy procesu: władze oświatowe, rodzice oraz uczniowie. Pomimo ich nieustającego wysiłku, polska szkoła nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom, które stawia współczesny świat. Dlaczego?

 

 

To pytanie nurtuje wiele osób, zarówno rodziców, nauczycieli, jak i samych uczniów. Zapraszamy do wysłuchania podcastu przygotowanego przez ZMP i UMP.  Oferuje możliwość zagłębienia się w bolączki polskiej szkoły. To otwarta dyskusja na temat wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się uczniowie i nauczyciele każdego dnia. 

 

W ramach podcastu stawiane są także (od)ważne pytania. Jedno z nich dotyczy roli ocen w procesie nauczania. 

Kolejne pytanie, na które szukamy odpowiedzi to: Jak oczekiwania nauczycieli i rodziców mają się do realnych potrzeb uczniów? Czy presja związana z osiągnięciami szkolnymi jest zbyt wielka, a może wręcz przeciwnie – za niska? To temat, który warto bacznie przyjrzeć się z różnych perspektyw.

Wreszcie, czy podstawa programowa jest kozłem ofiarnym kryzysu edukacji? Czy to ona determinuje tempo nauki i zakres materiału, który trzeba przekazać? To zagadnienie dotyka sedna problemów edukacyjnych uczniów i nauczycieli.

Zagadnienia poruszone podczas rozmowy rzucają światło na wiele problemów dotyczących polskiego systemu edukacji. To ważny głos w dyskusji na temat tego, jak ulepszyć proces edukacji i stworzyć lepsze warunki nauki dla przyszłych pokoleń. Wszak EDUKACJA jest najważniejsza.

Zachęcamy do posłuchania podcastu.

Rozmowę prowadził Marcin Żebrowski z Urbcast - podcast o miastach, a jego rozmówczyniami są:

◾ Lucyna Dąbrowska-Ożóg, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 68 we Wrocławiu

◾ Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka, aktywistka i blogerką edukacyjna “Babka od histy”.

 

Foto ze strony wysluchanieobywatelskie.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..