Z naszych miast

Omegi powalczą o Puchar Prezydenta Warszawy


26 maja 2022

4 i 5 czerwca na Wiśle odbędą się żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Będą im towarzyszyć spływy kajakowe, warsztaty wioślarskie i szkolenia na SUP-ie. Zapisy na stronie internetowej ruszają w poniedziałek 30 maja.

- Cieszy mnie, że żeglarstwo dołącza do wiślanych aktywności dla warszawiaków. Oferta wodniacka z roku na rok jest coraz bogatsza i bardziej kompleksowa. To najlepszy dowód na to, że Wisła żyje! A Warszawa i Dzielnica Wisła przyciągają swoją wyjątkowością i różnorodnością - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pływanie na wszystkim

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy zaplanowano na weekend 4/5 czerwca. Można startować w czterech klasach – Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro. Stołeczni wodniacy już szykują łodzie, kompletują załogi. Organizatorzy spodziewają się łącznie ok. 30-35 jachtów. Jeśli pogoda pozwoli odbędzie się 14 wyścigów, dla każdej z kategorii. Puchar Prezydenta Warszawy – przyznawany w każdej klasie – zdobędą ci, którzy okażą się najlepsi w całej serii.

Regaty zaczną się w sobotę o godz. 11. Równolegle zaplanowano pokazowe Regaty Mistrzowskie – między godziną 14. a 17. W niedzielę ciąg między 11. a 15. dalszy wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.

Ratusz zachęca kochających żagle mieszkańców i mieszkanki do kibicowania na brzegu. miłośnicy Wisły będą mogli skorzystać też z dwóch bezpłatnych spływów kajakowych z Plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim) do Plaży Rusałka (koło ZOO). Miasto jest przygotowane na 80 chętnych. Pierwotnie spływ miał się odbyć w ostatni weekend maja, ale z powodu złych prognoz pogodowych, trzeba było go przenieść – na niedzielę 5 czerwca. Na spływ obowiązują zapisy stronie internetowej – od 30 maja.

Na plaży Rusałka będzie uruchomione miasteczko żeglarskie. Przewidziano w nim m.in. możliwość popływania na tradycyjnych pychówkach i szkolenie na nowoczesnych SUP-ach. Na potrzeby regat zostanie uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego jak zwykle będą kursowały promy ZTM. Całość zakończy koncert, na którym wystąpi Melancholia Hill i gwiazda wieczoru – Agata Karczewska.

Dodatkowo tydzień później – w niedzielę 12 czerwca – w Porcie Czerniakowskim zaplanowano bezpłatne warsztaty wioślarskie. Podszkolić w wioślarstwie – w teorii i w praktyce – będzie się mogło 48 osób. Warsztaty również zostały przeniesione z ostatniego weekendu maja i również trzeba się na nie zapisać (od 30 maja) przez internet.

Warszawska omega

Tegoroczne regaty są szczególne – przypadają w 80. rocznicę zbudowania kultowej żaglówki – Omegi. W trakcie II wojny światowej, w okupowanej Warszawie, wybitny szkutnik Juliusz Sieradzki zaprojektował i zbudował pierwszą Omegę. Konstrukcja okazała się ponadczasowa, Omegi można spotkać prawie na każdym akwenie w kraju!

Jachty na Wiśle nie były kiedyś niczym nadzwyczajnym. W dwudziestoleciu międzywojennym podczas sezonu co weekend odbywała się rywalizacja warszawskich klubów żeglarskich z siedzibami nad samą rzeką. Z czasem, m.in. przez zmiany poziomu wody czy utworzenie Zalewu Zegrzyńskiego Wisła stała się mniej popularna wśród żeglarzy. Kluby jednak nadal działają, a YKP WARSZAWA jest na Wiśle nieprzerwanie od 1924 roku.

- Pragniemy, aby YKP WARSZAWA dalej tworzył wodną Warszawę. Nasi klubowicze to sportowcy najwyższych lotów, którzy przez lata zdobyli mnóstwo tytułów mistrzowskich oraz trzy medale olimpijskie – dwa Mateusza Kusznierewicza i jeden Zofii Klepackiej. – przypomina Paweł Kalota, Komandor Klubu.

YKP WARSZAWA weźmie udział nie tylko w rywalizacji Omega, ale wystawi załogę Mistrzów. Jej sternikiem będzie Paweł Gardasiewicz – wielokrotny mistrz Europy i świata w windsurfingu.

– Zapraszając ikony polskiego żeglarstwa pragniemy pokazać, że Wisła jest dla wszystkich, a Omega jest jachtem dla każdego! Czy może być lepsza promocja żeglarstwa i pływania w Warszawie niż regaty w centrum Miasta, z tysiącami zgromadzonych na bulwarach i plażach kibiców? – zapowiada Kasper Orkisz, pomysłodawca imprezy.

Znakiem rozpoznawczym warszawskiego żeglarstwa jest też pływająca galeria sztuki. Na żaglach stołecznych Omeg są już prace m.in. Sławka Pawszaka i  Ewy Ciepielewskiej. W tym roku dołączą do nich charakterystyczne prace Oli Jasionowskiej.