Uruchomienie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych umożliwia realizację recyklingu folii w ramach Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie. Otrzymany regranulat może być używany na przykład do wytwarzania plastikowych worków lub pojemników. Wybudowana linia technologiczna pozwala na produkcję 10 000 mg regranulatu rocznie.
30 września nastąpiło otwarcie I etapu inwestycji. Podczas wydarzenia Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, zaznaczył, jak ważne jest to przedsięwzięcie w obszarze recyklingu i zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi w Krakowie.
– Ekologia zawsze była dla mnie ważną kwestią i bardzo się cieszę, że obserwowane przez nas efekty pozyskiwania surowców z recyklingu, w obrębie gospodarki obiegu zamkniętego, są w tym nowo otwartym zakładzie tak bardzo widoczne. Chciałbym bardzo podziękować i pogratulować MPO tej inwestycji – dodał prezydent.
– Otwieramy Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych, którego I częścią jest Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych. W marcu 2023 r. wbiliśmy tę symboliczną łopatę, więc bardzo się cieszę, że tak szybko udało się zrealizować tę inwestycję – zaznaczył Henryk Kultys, prezes krakowskiego MPO.
Jak wygląda proces przetwarzania folii?
W zakładzie, która składa się z hala produkcyjnej o powierzchni prawie 1 ha, zainstalowano dwie linie technologiczne:
- przygotowania folii do recyklingu poprzez wyodrębnienie folii polietylenowej z różnych rodzajów folii
- recyklingu.
Przygotowanie folii do recyklingu polega na jej stopniowym rozdrabnianiu przy jednoczesnym usuwaniu zanieczyszczeń ferromagnetycznych oraz rozdzieleniu folii polietylenowej na frakcje: transparentną i kolorową. Na linii do recyklingu materiał jest poddawany dalszemu rozdrabnianiu, myciu zimną i ciepłą wodą oraz osuszaniu. Następnie materiał jest wytłaczany w celu uzyskania regranulatu, który jest poddawany chłodzeniu i odświeżaniu. Nad jakością uzyskiwanego produktu czuwa laboratorium.
Budowa pierwszego etapu Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych została ukończona w 2024 roku. W czerwcu uzyskano wszystkie wymagane prawem pozwolenia umożliwiające funkcjonowanie Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych.
Odpady kierowane do Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych to tzw. „frakcja płaska” wyodrębniania w procesie sortowania z odpadów komunalnych – zarówno z selektywnie zbieranych tworzyw sztucznych, jak również z odpadów zmieszanych. Jest to polietylenowa folia transparentna oraz kolorowa.
W całej instalacji działa 39 przenośników taśmowych o łącznej długości ok. 400 m i łącznej powierzchni ok. 610 m2. Na linii technologicznej do segregacji folii funkcjonuje 5 separatorów optycznych.
Budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku wdrażania Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W wyniku realizacji założonych planów powstanie kompleks nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych instalacji służących przetwarzaniu odpadów. Będą one funkcjonować z wykorzystaniem innowacyjnych technologii oraz najnowszych osiągnięć z zakresu automatyki i robotyki.
W marcu 2023 roku na poprzemysłowym terenie Huty ArcelorMittal Poland o powierzchni prawie 7 hektarów Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Spółka w Krakowie rozpoczęło budowę Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. W pierwszej kolejności powstał Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych wraz z halą magazynową, budynkiem socjalnym, administracyjno-biurowym, portiernią oraz niezbędną infrastrukturą techniczną.
Całkowity koszt realizacji Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych wynosi łącznie 245 milionów złotych.
Na realizację I etapu Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie MPO Kraków pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości:
- 149 550 000 złotych w formie pożyczki
- 30 000 000 złotych w formie dotacji.
Za krakow.pl