Media

Patkowski: Sytuacja finansowa JST nie wygląda aż tak źle, jak to się rysowało jeszcze wiosną, Gazeta Prawna, 26 sierpnia 2020 r.

Cofnij

27 sierpnia 2020

Tekst: Tomasz Żółciak

Piotr Patkowski: Jeśli w przyszłym roku epidemii już nie będzie, a wszystko wróci do względnej normalności, to fundusz inwestycji raczej nie będzie kontynuowany. Co nie oznacza braku wsparcia rządu dla ambitnych samorządów.

GP: Do 10 sierpnia jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o przyznaną im, zgodnie z algorytmem, pierwszą transzę z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) wynoszącą 6 mld zł. Czy wszyscy zdążyli potwierdzić chęć przyjęcia pieniędzy?

Piotr Patkowski: Wszystko wskazuje na to, że frekwencja będzie 100-procentowa. Jeśli jakimś gminom czy powiatom groziło niedotrzymanie terminu, to rolą wojewodów było im o tym przypomnieć. Nie słyszałem o przypadkach, by ktoś „zaspał”, ale jeśli jakiemuś samorządowi się to zdarzyło, będziemy starali się podchodzić do tego indywidualnie i starać się pomóc.

Kiedy ruszą wypłaty?

Przelewy uruchomi premier, realizacja zacznie się po skompletowaniu wszystkich wniosków i ich zweryfikowaniu, zwłaszcza pod kątem tego, czy wnioskowane kwoty zgadzają się z tymi, które wskazał algorytm. Zakładamy, że pieniądze zaczną być wypłacane z początkiem września.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej www.gazetaprawna.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor