Posiedzeniu Zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego Komisji Wspólnej współprzewodniczyli (ze strony rządowej) Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji oraz (ze strony samorządowej) Jan Maciej Czajkowski, ekspert Związku Miast Polskich. W spotkaniu Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza reprezentował natomiast Sylwester Szczepaniak, koordynator Komisji i Zespołów UMP.
Elektroniczny dowód osobisty
W krótkim, dwupunktowym porządku spotkania znalazł się – obok spraw różnych – projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego, który Zespół zaopiniował – po krótkiej dyskusji merytorycznej – pozytywnie (opinia pozytywna Zespołu). Opinię wiążącą, w imieniu Komisji Wspólnej zajmie na temat tego projektu Zespół ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli KWRiST.
W imieniu strony rządowej projekt rozporządzenia w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego przedstawił Karol Szmaj, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich w MSWiA. Dyrektor Karol Szmaj poinformował, że zasadniczym celem projektu jest konieczność uwzględnienia zmiany ustawy wprowadzonej ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel. – W projektowanym rozporządzeniu nie będą już określone wzory zgłoszenia zawieszenia i cofnięcia zawieszenia certyfikatów identyfikacji i uwierzytelnienia, podpisu osobistego i potwierdzenia obecności. Pozostałe rozwiązania projektowanego rozporządzenia stanowią, co do zasady, powtórzenie regulacji obecnie obowiązujących – poinformował Karol Szmaj.
Natomiast w punkcie poświęconym „sprawom różnym” przedstawiciele strony samorządowej Zespołu wskazywali problemy, które w ich opinii powinny stać się przedmiotem dyskusji i prac na kolejnych posiedzeniach tego gremium.
Podpis elektroniczny a prawo
Sylwester Szczepaniak zwrócił uwagę na konieczność uporządkowania materii związanych z podpisywaniem dokumentów elektronicznych. Obecnie bowiem w tym zakresie panuje wiele rozwiązań, a nie wszystkie stosowane przez organy administracji samorządowej i rządowej są zgodne z prawem i mogą naruszać m.in. przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Przedstawiciel Unii Metropolii Polskich zaapelował też do przedstawicieli resortu cyfryzacji o przedstawienie – w najbliższym możliwym czasie – informacji na temat dalszego harmonogramu prac nad systemem doręczeń elektronicznych.
Obydwa wnioski zostały przez Zespół przyjęte do realizacji.
Foto: Luke Southern/Unsplash