Z naszych miast

Polsko-ukraiński integracyjny Piknik Rodzinny w Katowicach

Cofnij

28 lipca 2022

W najbliższą sobotę, 30 lipca, w centrum Katowic odbędzie się polsko-ukraiński integracyjny Piknik Rodzinny. Piknik umożliwi dalszą integrację rodzin ukraińskich ze środowiskiem lokalnym, będzie również okazją do promowania i szerzenia wiedzy o rodzicielstwie zastępczym.

- Każde dziecko pragnie domu i rodziny, która da wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, doceni starania czy wytłumaczy towarzyszące dorastaniu emocje. Jednak nie każde dziecko ma tyle szczęścia, by móc wzrastać w takich warunkach. Dlatego tak ważne jest rodzicielstwo zastępcze, o którym podczas Pikniku Rodzinnego będą informowali pracownicy MOPS – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Piknik to również okazja do integracji, dlatego zapraszam rodziny, również te z Ukrainy, które goszczą w naszym mieście. Wierzę, że taka forma pozwoli im na szybszą aklimatyzację w Katowicach, które stały się dla wielu nowym domem – dodaje prezydent.

Integracyjny polsko-ukraiński Piknik Rodzinny odbędzie się 30 lipca (sobota) w godzinach 12.00-17.00 w trzech lokalizacjach: 

  • na placu Sławika i Antalla (plac przed Spodkiem),
  • w Parku Powstańców Śląskich,
  • na terenie Żłobka Miejskiego przy ul. Uniwersyteckiej.

- Piknik będzie znakomitą okazją do wspólnego poznania tradycji, kultury i kuchni regionalnej rodzin polskich i ukraińskich, a także uzyskania informacji na temat szerokiego wsparcia dla rodzin w różnych obszarach. W trakcie Pikniku zaplanowano wiele atrakcji w czterech różnych strefach tematycznych: zabaw, gastronomicznej, kultury oraz zdrowia – zapowiada Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej. Większość atrakcji będzie bezpłatna.

W Strefie Zabaw, która będzie znajdowała się we wszystkich lokalizacjach pikniku, dla dzieci odbędą się m.in. pokazy baniek mydlanych, ustawione zostaną dmuchańce i fotobudka. Poprowadzone zostaną zabawy z chustą Klanzy, gry i zabawy ruchowe dla rodzin. Możliwe będzie samodzielne wykonanie ekologicznych instrumentów muzycznych, pojawi się koło fortuny z nagrodami oraz przeprowadzone zostaną warsztaty bębniarskie.  A do tego tatuaże z henny, kolorowe warkoczyki i wiele innych.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będą stoiska, pokazy i pojazdy Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej,  WOPR i MPGK.

W strefie gastronomicznej w Parku Powstańców Śląskich oraz na terenie Żłobka Miejskiego przy ul. Uniwersyteckiej będzie można zasmakować zdrowej kuchni, wypić aromatyczną kawę, czy skosztować  zdrowych słodyczy oraz spróbować potraw polskich i ukraińskich.

W strefie kultury, na scenie zlokalizowanej na Placu Sławika i Antalla wystąpią: Zespół Czarnobrywci, Grupa 51, Zespół Troye Zillia oraz Zespół Gar4lca. Oprócz tego odbędą się: międzypokoleniowe pokazy artystyczne, konkurs gwary śląskiej, pokaz gry na bębnach afrykańskich oraz wystawa prac ukraińskiej malarki – to w Parku Powstańców Śląskich.

W strefie zdrowia możliwe będzie bezpłatne wykonanie podstawowych badań (glukozy, cholesterolu, saturacji oraz ciśnienia tętniczego), skorzystanie z porad lekarzy oraz odwiedzenie stoisk: NFZ — gdzie można będzie założyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ZUS — z możliwością założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Wizyta na pikniku będzie także okazją, by założyć Katowicka Kartę Mieszkańca, której posiadanie niesie za sobą szereg zniżek!

Piknik to także doskonała okazja do podzielenia się dobrem z innymi i oddanie krwi tak potrzebnej
w okresie wakacji – przy Spodku stanie w tym celu autobus Regionalnej Stacji Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych rekomendowany jest dojazd komunikacją zbiorową oraz korzystanie z centrów przesiadkowych: Brynów, Zawodzie, Ligota. 

Katowice dla Ukrainy

Według najnowszego raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza w kwietniu 2022 r. w Polsce przebywało 3,85 mln obywateli Ukrainy. Na koniec maja, liczbę tę szacowano już na 3,37 mln osób, w tym 1,43 mln w 12 największych miastach Polski. W badaniu, spadek zauważa się również w odniesieniu do Katowic – najwięcej Ukraińców mieszkało tu w marcu 2022 i było to 96,5 tys. osób, w tym 19 tys. dzieci. W maju liczba zmniejszyła się do 62,2 tys. osób, pośród których 5,7 tys. było dziećmi.

Potwierdzającą ten trend tendencję widać również w katowickich punktach obsługujących uchodźców z Ukrainy. - W punkcie powitalnym, zlokalizowanym na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej już sporadycznie odnotowujemy potrzebę pomocy w związku z tym, że ktoś dopiero przybył do miasta. Dlatego podjęliśmy decyzję, że punkt powitalny przy ulicy Sądowej zostanie z końcem lipca wygaszony, a jego zadania przejmie punkt zlokalizowany przy ulicy Młyńskiej 5 – wyjaśnia Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej i dodaje, że informacje o lokalizacji i formie działania punktu informacyjnego dla cudzoziemców będą dostępne na terenie dworca.

W obiektach współpracujących z miastem zakwaterowanych jest ponad 1300 osób – najwięcej, bo ponad 400 przebywa w budynkach akademików przy ulicy Francuskiej, a 700 kolejnych jest zakwaterowanych u osób prywatnych pozostających we współpracy z miastem.

Dzisiaj katowicką pomoc dla Ukrainy kierunkuje się na integrację i usamodzielnianie naszych gości. W mieście funkcjonuje Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców przy ul. Młyńskiej 5, gdzie można otrzymać pomoc i informacje. Miasto działa intensywnie w zakresie wsparcia w znalezieniu pracy poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach i wakacyjną szkołę języka polskiego.

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..