Ogólne

Ponad 54 tys. osób zgłosiło online chęć głosowania korespondencyjnego


18 czerwca 2020

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że do wtorku, 16 czerwca, do godz. 23.59 chęć głosowania korespondencyjnego w zaplanowanych na 28 czerwca wyborach prezydenckich zgłosiło 54 tys. 555 osób. Od 17 czerwca chęć głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać jedynie osoby przebywające na kwarantannie.

Przypominamy, że wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 r. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do dnia 26 czerwca 2020 r.

Więcej na temat głosowania korespondencyjnego pisaliśmy tutaj

Wyborcy nadal maja możliwość składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Termin na dokonanie tej czynności upływa 23 czerwca br. Wnioski w tej sprawie można składać także on-line za pośrednictwem strony www.gov.pl.

Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza swoim miejscem zamieszkania mogą - do 26 czerwca - zgłosić się po zaświadczenie o prawie do głosowania, które uprawnia do głosowania na terenie całego kraju.

Jak natomiast wynika z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej z 3 czerwca 2020 r., liczba wyborców w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ujętych w rejestrach wyborców na terenie całego kraju według stanu na dzień 31 marca 2020 r. wynosiła 29 857 988 osób.

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor