Do pierwszej fazy programu wytypowano 22 kamienice, które są w 100 proc. własnością miasta i w większości figurują w Gminnej Ewidencji Zabytków. Większość z nich ma 120-130 lat. Przy wyborze kierowano się m.in. tym, czy budynki zostały już podłączone do sieci ciepłowniczej lub mają instalację gazową. Kolejnym kryterium było sąsiedztwo wnętrz podwórzowych, które były, są lub będą rewitalizowane.
18 marca 2025
Wrocław, miasto o bogatej historii i unikalnej architekturze, od lat podejmuje działania mające na celu przywrócenie dawnego blasku swoim zabytkowym kamienicom. W ramach programu "PoWROty kamienic" planowane jest wyremontowanie 100 budynków w ciągu najbliższych pięciu lat.
Zakres planowanych prac
Remonty obejmą m.in. elewacje (z ociepleniem), dachy, instalacje, a w niektórych przypadkach także budowę łazienek i likwidację toalet w częściach wspólnych. Działania te mają na celu nie tylko poprawę estetyki budynków, ale przede wszystkim polepszenie warunków życia mieszkańców.
Kompleksowe podejście do rewitalizacji
Program "PoWROty kamienic" to dopiero początek kompleksowego planu rewitalizacji, który będzie realizowany nie tylko punktowo, ale także w obrębie całych kwartałów miasta. Na początek będzie to Nadodrze w rejonie Ptasiej, Podwórcowej, Kurkowej i Placu Strzeleckiego. Podobne działania będą prowadzone na innych osiedlach, w tym na Leśnicy czy na Brochowie. Rewitalizacja obejmie nie tylko mieszkania, ale także ich otoczenie – podwórza, zieleń, chodniki.
Źródło: wroclaw.pl
Foto: mat. prasowe wroclaw.pl

Julia Wiśniewska