Z naszych miast

Pozdrowienia z Warszawy Marii Skłodowskiej

Cofnij

20 lutego 2024

Wiecie, że sto lat temu, 21 lutego 1924 roku, Maria Skłodowska-Curie została Honorową Obywatelką Warszawy? Z tej okazji stołeczne muzeum jej imienia zaprasza do wspólnej akcji pod hasłem „Pozdrowienia z Warszawy Marii Skłodowskiej”.

Z okazji stulecia nadania Marii Skłodowskiej-Curie, odkrywczyni dwóch pierwiastków: polonu i radu i dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, tytułu Honorowej Obywatelki Warszawy, Muzeum zachęca do wysyłania pozdrowień z rodzinnego miasta noblistki. 21 lutego w muzeum przy Freta na Nowym Mieście będą czekały na wszystkich okolicznościowe pocztówki.

Pocztówka z noblistką

Na pocztówce zostały utrwalone miejsca związane z Marią Skłodowską- Curie: Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul Przyrynek 2), w którym została ochrzczona; Instytut Radowy w Warszawie (ul. Wawelska 15); Plac Zamkowy z widokiem na ul. Krakowskie Przedmieście; Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (ul. Freta 16) i Nabrzeże Wiślane na wysokości Starego Miasta, gdzie mała Maria wraz z siostrą i ciotką chodziły „na galary po jabłka zanim ściśnie mróz” (cytat z książki „Maria Curie” Ewy Curie).

Gorset i kitel

W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie dobiega właśnie końca wystawa czasowa pt. „Grażyna Hase na tropie Marii Skłodowskiej-Curie”. Zanim jednak kreacje zainspirowane stylem uczonej oraz trendami przełomu XIX i XX wieku wrócą do pracowni projektantki, muzeum zaprasza na wyprawę z historią mody w tle. Współpracująca przy tworzeniu ekspozycji historyczka sztuki i kustoszka – Agnieszka Dąbrowska przygotowała wykład „Gorset i kitel. O modzie damskiej w czasach Marii Skłodowskiej-Curie”, który odbędzie się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w piątek, 23 lutego, o godzinie 18.00 i będzie transmitowany online.

Urodzona w Warszawie

Maria Skłodowska przyszła na świat w kamienicy przy ul. Freta 16, w miejscu gdzie jej mama prowadziła szkołę dla panien. W Warszawie przyszła noblistka skończyła najpierw prywatną pensję u Jadwigi Sikorskiej, a potem III Żeńskie Gimnazjum Rządowe. Tu uczestniczyła w kursach nielegalnej uczelni wyższej jaką był Uniwersytet Latający, aż wreszcie podjęła naukę w pracowniach: fizycznej i chemicznej, mieszczących się przy ul. Krakowskie Przedmieście (dziś numer 66). Po latach wspominała, że gdyby nie nauczono jej w Warszawie analizy chemicznej, nie wydzieliłaby radu.

Z inicjatywy dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, w jej rodzinnym mieście powstał Instytut Radowy. Utworzenie nowoczesnej instytucji leczniczej i badawczej było spełnieniem marzenia Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś to Narodowy Instytut Onkologii.  Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie dały początek: chemii pierwiastków promieniotwórczych – radiochemii,  fizyce i chemii jądrowej oraz nowej gałęzi medycyny – radioterapii, która stała się postawą współczesnej onkologii.

Honorowa obywatelka stolicy 

21 lutego 1924 roku Rada Miejska przyznała  Marii Skłodowskiej-Curie tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy. Uczona została pierwszą kobietą wyróżnioną w ten sposób przez stołecznych radnych. Wcześniej, przyznawany od 1918 roku tytuł, otrzymali mężowie stanu i wojskowi, kolejno: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Maxime Weygand, Lucjan Żeligowski, Herbert Hoover i Ferdynand Foch.

Żródło: UM Warszawa

 

Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..