Z naszych miast

Poznań. Prace przy palatium Mieszka I i Dobrawy idą pełną parą


14 lipca 2020

Już pod koniec tego roku zakończą się prace w rejonie Kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo. Wyeksponowane zostanie palatium pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy. Ponadto w przestrzeni Ostrowa Tumskiego odwzorowany zostanie także historyczny przebieg wału grodu poznańskiego z przełomu X i XI w. W miejscu dawnej siedziby Mieszka I stanie przestrzenna instalacja z artystycznego szkła. Będzie ona miała formę obrysu wokół kościoła, pod którym znajdują się relikty pałacu i kaplicy. Konstrukcja pokaże założenia architektoniczne budowniczych z X wieku.

- Ekspozycja będzie symbolicznym odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych reliktów palatium. Będzie się ona składać z ok. 50 unikatowych paneli. Boczne ściany zrobione zostaną z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonane zostaną z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem - mówi Monika Ryźlak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Za wykonanie ekspozycji odpowiada znana wrocławska pracownia "ARCHIGLASS" Tomasz Urbanowicz, która już przekazała pierwszy fragment instalacji na plac budowy. Wyeksponowane relikty Palatium będzie można podziwiać także w nocy. To dzięki zamontowanemu wewnątrz formy oświetleniu.

W przestrzeni Ostrowa Tumskiego ukazany zostanie również przebieg wałów grodu poznańskiego z czasów Mieszka I. Dawne obwarowania będą wyznaczone za pomocą elementów z brązu. Na odlewach zaznaczone zostaną zarysy 3 wałów grodu wraz z informacją o dacie powstawania oraz wskazaniem, na którym z nich aktualnie znajduje się zwiedzający.

To nie jedyne zmiany, jakie zajdą na terenie Ostrowa Tumskiego. Wypięknieje także okolica kościoła. Trasa spacerowa zostanie utwardzona kostką brukową. Miejsce, w którym znajdował się warsztat złotnika symbolicznie upamiętni drewniana posadzka. Odpocząć będzie można na kamiennych siedziskach. Zagospodarowana zostanie także zieleń - wykonane będą trawniki, posadzone drzewa i krzewy.

Planując inwestycje pomyślano o osobach z niewidzących i niedowidzących. W sąsiedztwie świątyni stanie makieta, przedstawiająca dwa odlewy z brązu - przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I. O zabytku informować będą napisy w języku Braille'a. Makieta swoim charakterem i stopniem szczegółowości będzie przypominać model Ostrowa Tumskiego znajdujący się w pobliżu pomnika Jana Pawła II.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o historii palatium i zabytkach archeologicznych z nim związanych, będą mogły zobaczyć multimedialną prezentację we wnętrzu Kościoła NMP. Będzie ona wyświetlana na wielkoformatowych ekranach ledowych z systemem nagłośnienia.

Przygotowany zostanie także cykl prezentacji szczegółowych, rozwijających informacje na temat mieszkańców grodu oraz ówczesnych kontaktów kulturowych i gospodarczych. Przybliżone zostaną również tysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego. Prezentowany materiał będzie dostępny w dwóch wersjach - dla dzieci i dorosłych.

Cała przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Koniec prac przy projekcie "Tu się wszystko zaczęło" - ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu planowany jest na grudzień 2020 roku. Inwestycja jest realizowana w partnerstwie Miasta Poznań, Muzeum Archeologicznego i Archidiecezji Poznańskiej. Jej wartość to ponad 10,5 mln zł, w tym ok. 8,2 mln to dofinansowanie unijne.

W ramach projektu wykonana została także przestrzenna instalacja nawiązującej swoją formą do historycznego przekroju wału grodu poznańskiego. Konstrukcja została oddana do użytku w grudniu 2019 roku. Podziwiać ją można w sąsiedztwie Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci na Ostrowie Tumskim.

Źródło: www.poznan.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor