Z naszych miast

POZnań Wood Festival 2022

Cofnij

10 sierpnia 2022

Od 8 do 11 września odbędzie się druga edycja festiwalu rzeźbienia w drewnie. Poznaniacy będą mogli śledzić zmagania najlepszych artystów z różnych zakątków Europy. W trakcie wydarzenia nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Festiwal odbędzie się w Koszarach Kultury. Drzewa wykorzystywane w konkursie to jabłonie i topole, które powalił orkan Eunice w lutym 2022 r.

 

W trackie POZnań Wood Festival 2022 ok. 20 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Białorusi oraz Czech stanie w szranki w konkursie głównym. Artyści wykonają w drewnie elementy małej architektury - ławki czy siedziska. Inspiracją będzie dla nich temat przewodni konkursu, jakim są gatunki zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem w Polsce. Do wykonania swoich dzieł użyją pilarek, szlifierek i dłut. Ich zmagania będzie można podziwiać od czwartku (08.09) do soboty (10.09) w godz. 11:00-19:00, a w niedzielę (11.09) do 18:00. Wtedy też zostaną wręczone nagrody.

W ramach wydarzenia odbędzie się także konkurencja Speed Wood Carving, polegająca na jak najszybszym wykonaniu rzeźby w drewnie na dowolny temat. Uczestnicy będą mieli na to zadanie maksymalnie godzinę. Efekty ich pracy trafią na licytacje, z których dochód zostanie przekazany na rzecz fundacji działających dla seniorów (pieniądze z piątku), dzieci (dochód z soboty) i zwierząt (zysk z niedzieli). Speed Wood Carving odbędzie się w piątek od 16:00, sobotę od 15:00 i w niedzielę od 14:00. Bezpośrednio po zakończeniu rzeźby będą licytowane. 

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano warsztaty z malowania na drewnie oraz rzeźbienia w glinie. Wydarzenia dla dzieci (bez ograniczeń wiekowych) odbędą się od piątku do niedzieli.

W piątek i sobotę od 18:00 do 22:00 czas umili uczestnikom i odwiedzającym muzyka na żywo. Ponadto całej imprezie będzie towarzyszyć Lotny Festiwal Piwa. 

Do konkursu głównego przeznaczono około 120 kawałków drewna. Natomiast do Speed Wood Carvingu, ponad 50 kawałków. Zostaną do tego wykorzystane drzewa, które uprzątnięto po przejściu orkanu Eunice. Większość z nich była powalona z korzeniami, część złamana w połowie bądź wierzchołku, co też świadczy o zmurszałym systemie korzeniowym. Rosły przy drogach i były u schyłku swojej egzystencji. Ich stan sanitarny, liczne huby, suche konary stanowiły zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów i ludzi. 

Warto śledzić wydarzenie na Facebooku, gdzie będą pojawiać się na bieżąco szczegóły. 

Organizator: Miasto Poznań. Partnerzy: Zakład Usług Leśnych "ZULAS" Tomasz Karataj, Koszary Kultury.