Liczy się bezpieczeństwo obywateli
Głównym tematem spotkania z mediami była jednak przyszłość ochrony ludności w czasie pokoju i wojny oraz nowoczesne systemy wykrywania zagrożeń, ostrzegania i alarmowania, a także zasady użytkowania obiektów zbiorowej ochrony, organizacji obrony cywilnej i powoływania personelu. Projekt ustawy o ochronie ludności i bezpieczeństwie cywilnym jest w tej chwili w konsultacjach.
– Rząd Donalda Tuska pracuje nad ustawą o bezpieczeństwie, o którym poprzedni rząd mówił dużo, ale nie zrobił nic. W Warszawie, w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkanek i mieszkańców, zaraz po ataku Rosji na Ukrainę zrobiliśmy audyt miejsc schronienia dla ludności cywilnej. Potrzebujemy jednak podstawy prawnej do takich działań, a to zadanie rządu. Jesteśmy gotowi do współpracy z rządem, ale chcemy, żeby samorząd był brany pod uwagę podczas prac nad bezpieczeństwem naszych obywatelek i obywateli – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Ważna współpraca z rządem
Podczas spotkania tematami przewodnimi były – oprócz bezpieczeństwa – współpraca samorządów z rządem oraz konieczność opracowania nowej ustawy o finansowaniu samorządów.
– Trzeba pamiętać, że tak zwany Polski Ład, program wprowadzony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, nadal obowiązuje i wciąż demoluje on finansowanie jednostek samorządowych, zmniejszając ich dochody własne. Nasze budżety nie wytrzymują obciążeń bieżącymi wydatkami. Stąd tak duża waga debaty, którą prowadzimy z ministrem finansów o nowej ustawie o dochodach samorządu terytorialnego. Przywróci ona samodzielność finansową samorządów, ale żeby uchwalić budżety na 2025 roku musimy ją opracować i wprowadzić do końca września br. – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zasiadający także w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
Nie zmarnujmy KPO
Kolejnym tematem był Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Przypominamy, że cały czas trwają rozmowy na ten temat z rządem.
- Jesteśmy w dialogu z ministerstwami, choć jeszcze nie uzyskaliśmy tego, co sobie założyliśmy. Mamy tu wspólny cel, by po prostu pieniądze z KPO nie przepadły, a jest mało czasu. – tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jako metropolie, duże miasta postulujemy, żebyśmy mogli położyć faktury za zakupy i inwestycje, które już zostały wykonane i spełniają cele założone także przez Komisję Europejską. Jednymi z takich zakupów są np. kupno autobusów zeroemisyjnych, tramwajów, czy wreszcie inwestycje, które pozwalają oszczędzać energię.