Media

Prezydent Wrocławia: skutki finansowe Polskiego Ładu dla budżetów JST gorsze niż pandemia

Cofnij

2 sierpnia 2021

Skutki finansowe wprowadzanego Polskim Ładem tzw. klina podatkowo-składkowego będą dla samorządowych budżetów gorsze niż skutki pandemii COVID-19 – ocenił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Zdaniem samorządowca, straty dochodów powinny być zrekompensowane zwiększeniem należnego samorządom udziału w PIT.

Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego został skierowany projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawierający realizację zapowiadanych w rządowym programie Polski Ład zmian w podatku PIT.

Odnosząc się do tego projektu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk - cytowany w komunikacie Unii Metropolii Polskich - powiedział, że z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego, finansów miast i gmin, najciekawsze informacje kryją się w dołączonej do tego projektu ocenie skutków regulacji (OSR). Dokument ten opisuje, jakie skutki finansowe będą miały zawarte w projekcie zmiany na sytuację finansową budżetu państwa oraz budżetów samorządowych.

„To co zapisano na stronie 35. OSR wprawiło mnie w prawdziwe zdumienie. Z zamieszczonej tam tabeli wynika bowiem, że w ciągu 10 lat realizacji rządowego programu Polski Ład samorządy stracą aż 145 miliardów złotych” – zaznaczył prezydent Wrocławia.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że zamieszczona w OSR tabela pokazuje, iż w ciągu 10 lat realizacji Polskiego Ładu z budżetu pastwa ubędzie niecałe 86 mld zł., a jeżeli doliczy się do tego skutek w postaci podniesionej składki zdrowotnej, to okazuje się, jak zauważył samorządowiec, że władza centralna na zmianach wprowadzanych Polskim Ładem nie straci, a zyska - 27 mld zł w ciągu 10 lat.

„Dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności miast i metropolii, skutki finansowe wprowadzanego Polskim Ładem tzw. klina podatkowo – składkowego, jak to określa OSR, będą gorsze niż skutki spowodowane pandemią COVID-19. Z naszych budżetów, każdego roku – począwszy od 2022 będzie ubywać średnio po 15 mld zł. To o jedną trzecia więcej niż zakładano w szacunkach. Przypomnę, że w maju br. rząd mówił o rocznym ubytku w dochodach JST rzędu 10 – 11 mld zł” – zauważył Sutryk.

Prezydent Wrocławia przedstawił szacunkowe dane, jak proponowane zmiany wpłyną na finanse największych miast skupionych w Unii Metropolii Polskich.

 

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej na samorzad.pap.pl

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..