Finanse

Projekt nowej ustawy o dochodach JST ciągle bez opinii Komisji Wspólnej

Cofnij

19 sierpnia 2024

19 sierpnia br. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego nie uzgodniła projektu nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Strona rządowa i samorządowa ustaliły jednak, że taka opinia powstanie jeszcze w tym tygodniu. Opiniowanie projektu ma być kontynuowane w środę, 21 sierpnia, po tym jak Ministerstwo Finansów przedstawi stronie samorządowej KWRiST ostateczną (po uzgodnieniach międzyresortowych) wersję projektu, wraz z odniesieniem się do zgłoszonych uwag oraz uaktualnioną oceną skutków regulacji.

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Wspólnej odbyło się w formie stacjonarnej w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, a współprzewodniczyli mu ze strony rządowej były prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, który obecnie jest wiceministrem funduszy i polityki regionalnej oraz prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. W posiedzeniu Komisji Wspólnej uczestniczył także minister finansów - Andrzej Domański

Posiedzenie rozpoczęło się od wystąpienia Marka Wójcika, sekretarza strony samorządowej, który przedstawił listę uwag i postulatów, jakie strona samorządowa do projektowanej regulacji zgłaszała i nadal zgłasza. Najważniejsze dotyczą zagwarantowania w projekcie, że będzie on podlegał systematycznemu monitorowaniu i bieżącym korektom. Dla strony samorządowej bardzo duże znaczenie ma także konieczność głębokiego zreformowania systemu finansowania oświaty, a także systemu finansowania zadań zleconych. Wśród uwag, jakie strona samorządowa zgłosiła do projektu znalazły się również zastrzeżenia dotyczące sposobu ustalania udziałów przypadających miastom na prawach powiatu w dochodach z PIT i CIT. Z kolei Związek Gmin Wiejskich postulował konieczność zrewidowania zasad ustalania i finansowania tzw. potrzeb ekologicznych - wsparcia dla tych samorządów, których rozwój gospodarczy jest ograniczony na skutek istnienia na ich terenie różnych form ochrony przyrody, które z kolei mają wpływ m.in. na dostępność terenów inwestycyjnych. Strona samorządowa podkreślała również, że wsparcia ze strony rządu wymagają także tegoroczne budżety samorządowe i uzyskała od ministra Andrzeja Domańskiego jednoznaczną deklarację, że taka finansowa „kroplówka” do samorządów trafi jeszcze w tym roku.

- Nie lubię tego słowa, ale chcę potwierdzić, że jeszcze w tym roku taka „kroplówka” będzie. Myślę, że o jej skali będziemy gotowi rozmawiać w ciągu najbliższych czterech tygodni, kiedy lepiej poznamy sytuację strony dochodowej budżetu, ale z całą pewnością nie zostawimy strony samorządowej w tym roku bez wsparcia - deklarował minister finansów Andrzej Domański.

Minister finansów podkreślał także, że projekt, nad którym resort pracuje od początku roku realizuje określony cel. 

- Moja intencja, intencja Ministerstwa Finansów była, jest czytelna. Chcemy systemu finansowania samorządu, który wzmocni pozycję finansową JST, ale jednocześnie zwiększy transparentność i zwiększy przewidywalność. Chcieliśmy skończyć z polityką tekturowych czeków, chcieliśmy skończyć z uzależnieniem strony samorządowej od dobrej woli Ministerstwa Finansów i taki projekt Państwu przedłożyliśmy - mówił minister Andrzej Domański.

W dyskusji nad projektem glos zabrał także dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego (NIST) prof. Paweł Swianiewicz, który rekomendował stronie samorządowej uzgodnienie projektu nowej ustawy o dochodach JST. 

- Wydaje mi się, że pójście w kierunku „odłóżmy sprawę na przyszły rok" byłoby błędem. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest poparcie tego projektu pod warunkiem, że wszelkie jego wady i usterki będą usuwane. Alternatywą jest pozostawienie na kolejny rok systemu, w którym pieniądze dla samorządów są dzielone przez rząd „po uważaniu” - argumentował dyrektor NIST, prof. Paweł Swianiewicz.

O takich wymagających korekt wadach projektu mówił m.in. prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, który zwrócił uwagę, że zaproponowane w nim rozwiązania niejako „karzą” samorządy, które pozbawione przez rząd Prawa i Sprawiedliwości dochodów z podatku PIT zdecydowały się chronić swoje budżety przed nadmiernym zadłużeniem wprowadzając ograniczenia w wydatkach publicznych.

- Przez ostatnie lata 2021 - 2023 miałem alternatywę: albo utrzymywać wydatki na podobnym poziomie zadłużając miasto, albo podejmować bardzo niepopularne decyzje. Ja takie niepopularne decyzje podjąłem i one do dzisiaj są aktualne. Dzisiaj za to, że takie działania podjąłem, Bydgoszcz została ukarana, ponieważ potrzeby wydatkowe miasta zostały oszacowane z uwzględnieniem tych wszystkich cięć, to jest po prostu nieuczciwe i dlatego proszę pana ministra o refleksję nad tym systemem, który został zaproponowany - mówił prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Ostatecznie Komisja Wspólna odstąpiła od opiniowania projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ustalając, że do tematu powróci w środę, 21 sierpnia, pod warunkiem, że Ministerstwo Finansów przekaże, jeszcze w poniedziałek 19 sierpnia, projekt w wersji po uzgodnieniach międzyresortowych wraz z zaktualizowanym OSR oraz pisemnym odniesieniem się do wszystkich zgłoszonych w toku procesu legislacyjnego uwag strony samorządowej. 

W trakcie poniedziałkowego posiedzenia KWRiST rozpatrzyło ponadto projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Projekt został oceniony negatywnie.

Pozytywną opinię uzyskał natomiast projekt ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (UD43). 

Ponadto Komisja Wspólna upoważniła Zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej do wiążącego zaopiniowania:

  • projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru wniosku o autoryzację (MZ 1596),
  • projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej (MZ 1695).

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..