Administracja

Propozycje zmian w prawie, apel o pomoc Ukrainie i powitanie nowych miast - tym zajmowała się Komisja Wspólna

Cofnij

Propozycje zmian w prawie, apel o pomoc Ukrainie i powitanie nowych miast - tym zajmowała się Komisja Wspólna

30 stycznia 2026

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przekazała propozycje zmian legislacyjnych, których wprowadzenie ma przełożyć się na bardziej przyjazne prawo. Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego (Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych OPOS) wspólnie zaapelowali do samorządowców o wysyłanie pomocy humanitarnej do Ukrainy. MSWiA deklaruje w tych działaniach wsparcie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i wojewodów. W trakcie obrad powitano 6 nowych miast, które posiadają ten status od 1 stycznia 2026 r.

Deregulacja obowiązujących w Polsce przepisów może być korzystna dla jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego strona samorządowa KWRiST przygotowała propozycje nowelizacji ustaw i rozporządzeń. W Pakiecie 2.0 znalazły się 23 zmiany związane m.in. z takimi tematami jak:

  • ustalanie opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych i urządzeń cmentarnych
  • pobieranie opłat komunalnych,
  • zwiększenie możliwości zostawiania w JST większej części dochodów z opłat i kar środowiskowych,
  • funkcjonowanie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
  • gospodarowanie nieruchomościami,
  • wprowadzenie płatnego parkowania także w weekendy w uzdrowiskach i miejscowościach turystycznych,
  • zasady pobierania opłat oraz egzekucja zobowiązań w przypadku odbioru pojazdu z parkingu,
  • ochrona praw lokatorów i mieszkaniowy zasób gminy,
  • dochody gmin, powiatów, województw,
  • dostęp do informacji publicznej (wprowadzenie przesłanki nadużycia prawa do informacji publicznej),
  • ewidencja gruntów i budynków,
  • wyodrębnienie środków na fundusz sołecki. 

Pakiet 2.0 jest częścią większego procesu mającego na celu wzmocnienie autonomii działania samorządu terytorialnego. Pierwsze propozycje zmian tzw. Pakiet 1.0, złożone kilka miesięcy temu, znalazły się w projektach rozwiązań, jednak nie zostały jeszcze przyjęte i w dalszym ciągu są procedowane.

Pomoc dla Ukrainy

Rosja atakuje ukraińską infrastrukturę krytyczną przez co znaczna część mieszkańców m. in. Kijowa jest odcięta od ciepła i prądu w czasie silnych mrozów. W tej sytuacji, konieczne jest szybkie zapewnienie alternatywnych źródeł ogrzewania i energii.

Wiceminister Tomasz Szymański i prezydent Mieczysław Kieca, podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaapelowali do władz gmin miejskich i wiejskich oraz powiatów o wspólne działania na rzecz ukraińskiej ludności cywilnej.

Samorządy, które chcą przekazać dary dla Ukrainy, w szczególności agregaty, nagrzewnice, banki energii czy koce, będą wspierane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych i wojewodów. Pomoc dotyczyć będzie organizacji transportów transgranicznych oraz magazynowania darów.

Powitanie nowych miast

Do grona miast 1 stycznia 2026 r. dołączyły: Stanisławów, Małkinia Górna, Staroźreby (w województwie mazowieckim), Janów Podlaski (w województwie lubelskim), Branice (w województwie opolskim) oraz Janów (w województwie śląskim). 

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania statusu miasta, które z rąk wiceministra Tomasza Szymańskiego odebrali burmistrzowie nowych miast. 

Tym samym w Polsce mamy już 1026 miast. 

Fot. MSWiA