Portale

Przybędzie stacji dla elektryków, Rzeczpospolita, 22 sierpnia 2020 r.


22 sierpnia 2020

Autor: Janina Blikowska

W Warszawie może powstać 1000 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Zakończyły się bowiem konsultacje w sprawie ich lokalizacji. (...)

Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych do końca marca 2021 roku w Gdańsku powinno funkcjonować 210 ogólnodostępnych punktów ładowania.

– W związku z tym, że w styczniu takich punktów było 52, a 21 było w budowie, w ramach planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania zaplanowano budowę brakujących 137 punktów w 64 lokalizacjach. Obowiązek ten ciąży na operatorze systemu dystrybucyjnego tj. spółce Energa Operator, która wybuduje stacje na gruntach miejskich – mówi Dariusz Wołodźko z gdańskiego magistratu (...)

Z kolei w Katowicach zarejestrowane są 253 pojazdy elektryczne, podczas gdy rok temu było ich jeszcze tylko 73.

Poza tym po mieście kursuje aktualnie 108 autobusów spełniających najwyższe normy emisji spalin EURO 6. Przewoźnik posiada też 10 elektryków, a w najbliższym okresie ich liczba wzrośnie do 20 sztuk.

– Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z działaniami inwestycyjnymi, jak budowa centrów przesiadkowych, jest kolejnym czynnikiem, który ma zachęcać mieszkańców do przesiadania się z własnego samochodu do autobusu – mówi Ewa Lipka, rzecznik katowickiego magistratu.

Z pełną treścią artykułu moża zapoznać się na stronie internetowej www.rp.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor