Aktualności

Przyszłość energetyki to nic innego jak 3xD

Cofnij

24 maja 2023

Tramwaje, lampy uliczne, oświetlenie szkół, pływalni – miasta potrzebują mnóstwo energii elektrycznej i muszą za nią słono płacić. Dzięki dostępnym technologiom są w stanie wytwarzać jej znaczną część samodzielnie. Taka energia jest tańsza i czystsza niż ta z elektrowni. Żeby jednak można było w pełni z niej korzystać, konieczne są zmiany w przepisach. O propozycjach Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich z dr. Tymoteuszem Marcem rozmawia Agata Górska.

Dlaczego zmiany w prawie dotyczącym energetyki w miastach są konieczne?

dr Tymoteusz Marzec, koordynator komisji UMP do spraw środowiska: – Z wielu powodów, ale najważniejszy jest taki, że zmienia się świat, a prawo musi za tymi zmianami nadążać.

Z jednej strony mamy kryzys energetyczny (i związany z nim gigantyczny wzrost cen energii), który pogłębił się po inwazji Rosji na Ukrainę, z drugiej troska o klimat i jakość powietrza wymusza na nas transformację energetyczną, czyli oszczędne gospodarowanie energią i przestawienie się na czerpanie jej ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce albo biogaz.

Przyszłość energetyki opiera się na formule 3xD – dekarbonizacja, czyli ograniczenie emisji dwutlenku węgla, digitalizacja, czyli wykorzystywanie technologii cyfrowych do oszczędnego zarządzania energią oraz decentralizacja, a więc wzrost znaczenia niedużych, rozproszonych źródeł energii, w tym tych, które mogą wytwarzać ją w miastach.

Te rozproszone źródła energii to pieśń przyszłości?

Nie, to wszystko już się dzieje. W miastach są już m.in. panele fotowoltaiczne, są także spalarnie śmieci i nowoczesne instalacje w wodociągach miejskich, dzięki którym kłopotliwe odpady zmieniają się w surowiec do wytwarzania energii.

Niektóre miasta, np. Szczecin, Poznań i Gdańsk mogłyby w dużej mierze zaspokoić w ten sposób swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną, a Bydgoszcz byłaby już w stanie pokryć je w stu procentach: mogłaby dostarczać wytworzony przez siebie prąd do wszystkich sieci trakcyjnych, lamp ulicznych, szkół, basenów itd.