Przyszłość gospodarki i finansów miejskich na WUF11

Cofnij

30 czerwca 2022

Podczas trzeciego dnia Światowego Forum Miejskiego w Katowicach dyskutowano m.in. o przyszłości gospodarki i finansów miejskich na panelu zorganizowanym przez Unię Metropolii Polskich. – Przez ostatnie dwa lata oczekiwania mieszkańców wobec miast zmieniły się. – tłumaczył dr Marcin Murawski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dyskusję rozpoczął Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, który w swoim nagraniu wideo opowiadał o zależnościach w pieniędzy miastom z funduszy europejskich. - Są przekazywane „kopertowo”, co oznacza, że dedykowane na konkretne działania – tłumaczył.

Według panelistów przyszłość finansów miejskich związana jest z wyzwaniami demograficznymi. Na to zwracał uwagę podczas dyskusji Robert Gwiazdowski (profesor prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, członek Rady Nadzorczej ZUS), który podkreślał, że już w 1997 r. Centrum im. Adama Smitha zwróciło uwagę na to, że zły system podatkowy jest szkodliwy dla demografii. I jak ważna była i jest „silver economy” dla określenia polityki finansowej miast. Zaznaczył również, że osoby około 70 roku życia to obecnie potencjał dla miast.

- Zadaniami dla współczesnych miast jest m.in. poprawić jakość usług dla seniorów, czy obniżyć ich kosztypodkreślił Gwiazdowski.

Satelitarny monitoring podatku od nieruchomości

- Wydaliśmy już 2200 raportów o nieprawidłowościach związanych z podatkami za nieruchomości miejskieopowiadał Marcin Urban, Skarbnik Miasta Wrocławia - 30 proc. z nich to grunty w ogóle nie zgłoszone, a kolejne 30 proc. opłat za nie zaniżono.

Urban tłumaczył, jak i dlaczego miasto wykorzystuje zdjęcia satelitarne do celów podatkowych. I to one razem z zestawieniem liczbowym (pozwolenia na użytkowanie budynków, kiedy instalowano liczniki do wody, itp.) dają dokładny obraz nieruchomości nieopodatkowanych.

Platforma turystyczna dla miasta

- Turystyka może zdziałać naprawdę wiele dla miast, ale ich władze i mieszkańcy powinni być proaktywni - mówił Emanuel Del Carlo, prezes platformy fairbnb.coop.

Ten projekt działa od 2016 roku i ma za zadanie zaszczepić w podróżujących i w miastach na całym świecie świadomą turystykę. Jest skierowany do turystów i gospodarzy miejsc, w których powstają lokalne projekty zgłoszone na tą platformę. Dzięki temu miasta mogą wyjść naprzeciwko odwiedzającym i jednocześnie być wsparciem dla swoich mieszkańców.

Energetyczny model sejneński

Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski opowiedział o współpracy z CoopTech Hub z Sejnami nad transformacją energetyczną. Razem z miastem oraz firmami Hynfra i Naatu uruchamia magazyny energii i rozwija potencjał OZE, m.in. na potrzeby ciepłownictwa i transportu publicznego. To część działań z samorządem Sejn, gdzie wspólnie opracowywany jest „model sejneński” – ku spółdzielczej transformacji.

Zmiana myślenia o miejskich finansach

- Musimy przestać myśleć o miejskich finansach jak dotychczas – podkreślał dr Marcin Murawski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem Murawskiego budżety obywatelskie to pierwszy milowy krok w rozproszonym finansowaniu, które są oczywiście dodatkowym, a nie głównym źródłem finansowania. Co ważne, pandemia zmieniła i podejście mieszkańców do miasta.

- Bardzo duża część zawodów może być wykonywana z domu, bo pokazała to pandemia. A to oznacza, że oczekiwania mieszkańców wobec miast się zmieniły. Tym samym przyszłość finansów miast też się zmieni.

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..