Raporty

Przyszłość naszych miast – co nas czeka do 2050 roku? Raport UMP

Cofnij

17 grudnia 2024

Polskie miasta stoją przed poważnymi wyzwaniami demograficznymi, które będą miały ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców. Z jednej strony czeka je spadek liczby mieszkańców – zwłaszcza dzieci i młodzieży oraz osób aktywnych zawodowo, z drugiej – przybierający na sile proces starzenia się populacji. Dla samorządów prognozowane zmiany oznaczają konieczność dostosowania usług miejskich do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Jak poradzić sobie z malejącą liczbą dzieci, a jednocześnie przygotować się na rosnącą liczbę seniorów, którzy będą potrzebować opieki? Jak zatrzymać młodsze pokolenia, by nie musiały szukać lepszego życia za granicą oraz pobudzać lokalne gospodarki wobec kurczącej się grupy potencjalnych pracowników? To tylko niektóre z trudnych pytań, na które odpowiedzi musimy znaleźć już teraz.

Zanim te wyzwania staną się rzeczywistością, warto już dziś zastanowić się, jak wyglądać będą nasze miasta za kilka, kilkanaście lat i podejmować działania, które przygotują samorządy. Przyjrzyjmy się prognozom, które wskazują, co nas czeka, i jak możemy przygotować się na nadchodzące zmiany.

Polska się kurczy: o 4 miliony mniej mieszkańców do 2050 roku!

Do 2050 roku liczba ludności w Polsce zmniejszy się o 4 miliony osób - z 37,6 mln do 33,2 mln. Zmiany depopulacyjne nie będą przebiegać równomiernie w całym kraju a spadek liczby mieszkańców największych polskich miast, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław oraz ich obszarów metropolitalnych przebiegnie dużo łagodniej niż w skali kraju. W 12 miastach Unii Metropolii Polskich (UMP) do 2050 r. liczba ludności zmniejszy się o 6%. W niektórych miastach, takich jak Kraków czy Rzeszów – liczba mieszkańców może nawet wzrosnąć. Dlaczego? To efekt rozwoju gospodarczego i atrakcyjności miasta dla młodszych mieszkańców. Stosunkowo najkorzystniejszą demograficznie sytuację szacuje się na obszarach metropolitalnych miast UMP, które w porównaniu do 2023 r. stracą jedynie 3% mieszkańców do 2050 roku.

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..