Węgiel na mocy podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawy będzie sprzedawany przez samorządy. Ustawa zakłada, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. A co z jakością węgla? Lokalne władze nie chcą, by rząd przerzucił na nie odpowiedzialność w tej kwestii.
„Nie możemy odpowiadać za jakość węgla”
„Wyrażając chęć włączenia się w dystrybucję węgla na mocy przedmiotowej ustawy, jednocześnie przypominamy, że nie uczestniczyliśmy w procesie zakupu surowca i jego importu do kraju. Nie mamy żadnego wpływu na jego jakość” – przypomnieli samorządowcy w opublikowanym stanowisku.
Zdaniem Unii Metropolii Polskich za jakość węgla odpowiadają państwowe spółki, tj. PGE Paliwa sp. z o.o. oraz Węglokoks S.A. Samorządowcy przypomnieli, że sam fakt zaangażowania lokalnych władz w proces dystrybucji węgla, nie czyni ich odpowiedzialnymi za jakość surowca.
Więcej informacji: wiadomosci.radiozet.pl/Biznes/Samorzadowcy-nie-chca-odpowiadac-za-jakosc-wegla.-Jest-oswiadczenie-w-tej-sprawie
Foto: Joey Harris/Unsplash