Aktualności

Relacja z listopadowego posiedzenia Komisji Wspólnej

Cofnij

30 listopada 2023

Przedostatnie w tym roku posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyło się w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie 29 listopada. Uczestniczyli w nim przedstawiciele nowego, powołanego dwa dni wcześniej rządu Mateusza Morawieckiego, m.in. Paweł Szefernaker, który objął tekę ministra spraw wewnętrznych i administracji. Było to zatem pierwsze od lat posiedzenie KWRiST, któremu współprzewodniczył konstytucyjny minister.

Posiedzenie było też okazją do podziękowań. Strona samorządowa postanowiła wyróżnić tych ministrów, którzy, w minionej kadencji, w ocenie przedstawicieli strony samorządowej najciężej, najrzetelniej pracowali i najlepiej współpracowali ze stroną samorządową w pracach Komisji Wspólnej oraz jej Zespołów. Podziękowania trafiły do rąk: Macieja Miłkowskiego, wiceministra zdrowia; Sebastiana Skuzy, wiceministra finansów oraz Stanisława Szweda, wiceministra rodziny i polityki społecznej. Otrzymał je także Paweł Szefernaker, który jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz pełnomocnik rządu ds. samorządu terytorialnego przez ostatnie sześć lat współprzewodniczył posiedzeniom plenarnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dwie opinie negatywne

Spośród 23 projektów ustaw i rozporządzeń, które Komisja Wspólna zaopiniowała 29 listopada dwa otrzymały ocenę negatywną. 

Pierwszym był projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie stawek opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz utworzenia i utrzymania publicznych systemów zbierania tych odpadów.

Projekt ten był omawiany na posiedzeniu Zespołu ds. energii, klimatu i środowiska KWRiST (9 listopada br.), który odstąpił od jego opiniowania. Wówczas strona samorządowa poprosiła, aby resort klimatu przygotował informację na temat wysokości podobnych opłat w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Informację na ten temat przedstawił na plenarnym posiedzeniu KWRiST Robert Chciuk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

Strona samorządowa postulowała także podniesienie przewidzianej w projekcie stawki opłaty z 10 groszy (0,10 zł) za kilogram odpadów do 15 groszy (0,15 zł). 

- Unia Metropolii Polskich popiera wniosek o podwyższenie stawek tej opłaty – mówiła na posiedzeniu KWRiST Dorota Bąbiak – Kowalska, dyrektor zarządzająca UMP.

I brak zgody po stronie resortu klimatu i środowiska na zmianę wysokości stawki tej opłaty był główną przyczyną negatywnej oceny projektu. Jak bowiem poinformował dyrektor Robert Chciuk podwyższenie opłaty z 10 groszy do 15 groszy wymagałoby przeprowadzenia ponownych konsultacji projektu, a intencja resortu jest, aby rozporządzenie i przewidziane w nim stawki opłat zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

W ocenie strony samorządowej zmiana stawki wcale nie wymagałaby ponownego konsultowania projektu. Po pierwsze stawka 10 groszy za kilogram odpadów ustalona została bez udziału strony samorządowej. Resort klimatu omawiał ją wyłącznie z przedstawicielami przedsiębiorców oraz ich organizacji. Po drugie wysokość stawki nie wymagała uzgodnienia z przedstawicielami branży, a jedynie jej skonsultowania, co nie odbiera Ministerstwu prawa do ustalenia jej wysokości po wysłuchaniu wszystkich interesariuszy, w tym właśnie przedstawicieli strony samorządowej Komisji Wspólnej.

- O ile się nie mylę akt prawny, o którym dyskutujemy nie jest wydawany w uzgodnieniu z organizacjami pracodawców ani z przedsiębiorcami. Co więcej, jeżeli były składane jakieś obietnice odnośnie wysokości stawek, to były one składane przez poprzedni rząd, a mamy nowy rząd. W związku z czym nie widzę przeszkód, żeby nowy rząd podjął decyzję o podwyższeniu stawki do poziomu 15 groszy – argumentował Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Związku Powiatów Polskich.

Ostatecznie resort klimatu i środowiska na podwyższenie proponowanych stawek opłat się nie zgodził i w konsekwencji projekt został zaopiniowany negatywnie.

Druga opinia negatywna dotyczyła podziału subwencji oświatowej

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego podtrzymała negatywną opinię Zespołu ds. edukacji, kultury i sportu KWRiST na temat projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2024. wydaną 14 listopada br.

Przedstawiciele strony samorządowej podkreślali, że pomimo iż sama subwencja rośnie, to nadal jej wysokość nie jest adekwatna do realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego zadań oświatowych.

- Subwencja oświatowa nie wystarcza nawet na sfinansowanie wynagrodzeń nauczycieli – argumentował burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy, współprzewodniczący Komisji Wspólnej z ramienia Unii Miasteczek Polskich.

Szczegółowe zarzuty do projektu przedstawił dyrektor Grzegorz Kubalski wymieniając m.in. wagę, którą resort edukacji ustalił na edukacje domową (0,8), a której wysokość – w ocenie strony samorządowej – jest bardzo zawyżona. 

- Czy przeprowadziliście państwo analizę, ile kosztuje edukacja domowa jednego ucznia w porównaniu z edukacją w szkole stacjonarnej? – dopytywał dyrektor Grzegorz Kubalski.  - Nasza propozycja wagi 0,4 wynika, że oceniamy, że uczeń w edukacji domowej kosztuje 40% tego co uczeń chodzący do szkoły. Nie oszukujmy się kosztuje znacznie mniej – podkreślał.

Inne zastrzeżenia jakie strona samorządowa zgłosiła do projektu podziału subwencji oświatowej na 2024 r. dotyczyły m.in. finansowania liceów ogólnokształcących; finansowania szkół przyszpitalnych; środków na zatrudnienie specjalistów w szkołach (m.in. psychologów), czy finansowania Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

Plan ogólny gminy z ocena pozytywną

Pozostałe przedłożone do zaopiniowania projekty Komisja Wspólna oceniła pozytywnie. Wśród nich znalazł się m.in. projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy.

- Zdecydowana większość uwag do tego projektu zgłosiła Unia Metropolii Polskich i były one wyjaśniane do samego końca, m.in. na specjalnie w tym celu zorganizowanym spotkaniu roboczym w którym uczestniczyli przedstawiciele Miast UMP oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Większość uwag została uwzględniona albo wyjaśniona – podkreślała dyrektor Dorota Bąbiak – Kowalska, zaznaczając jednocześnie, że w ocenie Unii Metropolii Polskich reforma planowania, w tym termin przyjęcia przez JST planów ogólnych powinien zostać przesunięty w czasie. – To oczywiście nie jest materia tego rozporządzenia, tylko ustawowa, ale jeżeli taki wniosek po stronie samorządowej się pojawi, to Unia Metropolii Polskich będzie go popierać.<

Listę pozytywnie zaopiniowanych projektów zamieszczamy pod tekstem.

Co z nagrodami za frekwencję?

W sprawach różnych strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu terytorialnego powróciła do tematu zapowiadanych przez rząd Mateusza Morawieckiego przed wyborami parlamentarnymi „nagród za frekwencję wyborczą”.

Przedstawiciele korporacji samorządowych dopytywali się, kiedy i na jakich zasadach będą wypłacane, obiecane przez rząd Mateusza Morawieckiego i jego poszczególnych ministrów środki m.in. dla Kół Gospodyń Wiejskich czy Ochotniczych Straży Pożarnych. Strona samorządowa zażądała także przedstawienia regulaminów konkursów określających zasady przyznawania tych nagród.

Strona samorządowa wyraziła także nadzieję, że środki te będą dzielone sprawiedliwie, to znaczy bez pomijania największych miast. Jak bowiem zwrócił uwagę sekretarz strony samorządowej, Marek Wójcik Ochotnicze Straże Pożarne, czy Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonują również w takich gminach.

 

LISTA PROJEKTÓW ZAOPINIOWANYCH POZYTYWNIE NA LISTOPADOWYM POSIEDZENIU KWRiST

  • projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych;<o:p></o:p>
  • projekt Regionalnego Planu Transportowego Województwa Małopolskiego (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego);<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia;<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań; <o:p></o:p>
  • projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym (UC143) (Ministerstwo Infrastruktury);<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy;<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie finansowego wsparcia udzielanego na realizację niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych;<o:p></o:p>
  • nowa wersja projektu rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy;<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r. (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi);<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie adnotacji w sprawie zbiegu egzekucji oraz dokonywania doręczeń przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej pomiędzy organami egzekucyjnymi oraz pomiędzy organem egzekucyjnym a komornikiem sądowym;<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących;<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług;<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie oświadczenia zobowiązanego o posiadanym majątku i źródłach dochodu oraz prawdziwości i zupełności tego oświadczenia oraz wezwania do jego złożenia;<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (MZ 1622);<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (MZ 1624);<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (MZ 1623);<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów warunkujących przynależność podmiotu wykonującego działalność leczniczą do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego (MZ 1489);<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dotyczącego wspierania w latach 2024–2028 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków (Ministerstwo Edukacji i Nauki);<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego;<o:p></o:p>
  • projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie zakresu informacji gromadzonych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji o kwalifikacjach nadawanych po ukończeniu studiów podyplomowych.<o:p></o:p>

 

 

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..