Z naszych miast

Rodzinne zwiedzanie miast UMP. Kraków – nie tylko sukiennice i Wawel

Cofnij

18 kwietnia 2023

Wizyta w Krakowie - zwłaszcza po raz pierwszy - nastręcza niekiedy trudności przypominających klęskę urodzaju. Co wybrać mając ograniczony czas na zwiedzanie? W stolicy Małopolski mamy niezliczone muzea, zabytki i atrakcje, na których poznanie nie starczy nawet przedłużony weekend. W ramach cyklu mini-przewodników po miastach Unii Metropolii Polskich proponujemy więc krótką listę i zwiedzanie kluczem rodzinnym, szczególnie skierowanym do rodzin z dziećmi. Nasza propozycja obejmuje tradycyjne turystyczne perełki, które każde dziecko powinno znać, ale też nowe placówki i ciekawe punkty przyjazne rodzinom.

PAŁAC KRZYSZTOFORY

Zwiedzanie Krakowa proponujemy zacząć właśnie tu. Zlokalizowana przy Rynku Głównym średniowieczna kamienica przerobiona na pałac, a następnie na Muzeum Krakowa oferuje nie tylko arcyciekawe wystawy stałe, ale też przede wszystkim widok na Sukiennice, Rynek i kościół Mariacki. Przychodząc tu możemy z perspektywy kilku pięter ogarnąć wzrokiem najważniejsze zabytki centrum Krakowa. Skarbem (dosłownie) jest wystawa historyczna, prezentująca topografię i historię miasta. Dzięki niej zarówno dorośli, jak i dzieci mogą z grubsza poznać najciekawsze obszary grodu Kraka. W Krzysztoforach dzieci mogą podotykać wybrane eksponaty (do przymierzania jest np. rycerski hełm, czy czapka krakowskiego czeladnika), a w części o krakowskich szopkach, którą polecamy szczególnie – można dosłownie „wejść” do wnętrza bajkowej komnaty. Wart uwagi - pod kątem kupowania pamiątek i książek o Krakowie - jest sklep na parterze muzeum.

SUKIENNICE i PODZIEMIA

Nie sposób nie zauważyć, będąc na Rynku tego zabytku architektury i jednego z symboli dawnej stolicy. Poza ogarnięciem wzrokiem z zewnątrz, radzimy wykupić bilet na zwiedzanie podziemi Rynku. To bardzo dobre rozwiązanie i to nie tylko wtedy, gdy pogoda nie dopisuje. Rynek Podziemny jest  kolejnym po Krzysztoforach oddziałem Muzeum Krakowa, również przyjaznym dzieciom. Trzeba jednak pamiętać, że do zwiedzania – z racji bardzo dużego zainteresowania - niezbędne są rezerwacje z „minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem”. Wszystkie informacje i ciekawostki o tej przestrzeni są dostępne tutaj. muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rynek-podziemny

Pola Madej-Lubera