Media

Rząd daje samorządom dodatkowe 8 mld zł i zapowiada stabilne dochody

Cofnij

19 sierpnia 2021

Dodatkowe 8 mld zł w tym roku dla jednostek samorządu terytorialnego, gwarantowany poziom dochodów z tytułu PIT i CIT na poziomie co najmniej roku poprzedniego oraz nowa subwencja rozwojowa – takie rozwiązania programu Polski Ład dla samorządów, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Samorządowcy czekają na konkretne propozycje i zarzucają, że rząd manipuluje liczbami.

 

W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Kamieńcu Ząbkowickim (Dolnośląskie) Samorządowy Polski Ład. Zapowiedział m.in. wprowadzenie corocznej subwencji inwestycyjnej dla samorządów. Wygospodarowanie tej kwoty było możliwe dzięki stabilizacji finansów publicznych - dodał premier. Według niego w wyniku zaproponowanych przez rząd zmian dochody bieżące samorządów w przyszłym roku będą wyższe o 4,6 proc. od prognozowanych.

Rząd w propozycjach dla samorządu terytorialnego w ramach Polskiego Ładu zaproponował trzy rodzaje rozwiązań:

  • przejściowe stabilizujące dochody bieżące,
  • docelowe rozwiązania stabilizujące,
  • rozwiązania proinwestycyjne.


Rozwiązania przejściowe zasilone kwotą 8 mld zł
Wśród proponowanych rozwiązaniach przejściowych, które mają ustabilizować dochody bieżace jest:

  • uelastycznienie budżetów jednostek samorządu terytorialnego przez dostosowanie reguł fiskalnych w związku z potrzebą wspierania ich w czasie pandemii,
  • rozwiązania podnoszące limit spłaty długu JST oraz wspierające absorbcję środków UE - rozszerzenie wyłączeń z limitu zobowiązań dla szerszego zakresu projektów z UE,
  • dodatkowe zasilenie jednostek samorządu terytorialnego w środki subwencyjne na wsparcie realizacji zadań publicznych w wysokości 8 mld zł.

- Aby dopomóc w stabilizacji wydatków i przychodów, rząd przygotuje w ciągu dwóch tygodni projekt ustawy, w którym przekażemy w czwartym kwartale 8 mld zł na poczet wydatków przyszłorocznych, tak żeby stabilizować wydatki bieżące samorządów - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślał, że to samorządy zadecydują, na co będą chciały przeznaczyć te pieniądze. - Algorytm będzie sprawiedliwy. Będzie dzielił środki dla wszystkich samorządów, po drugie z pewnym sufitem i podłogą, czyli uwzględni pewnego rodzaju różnicę dochodów pomiędzy najbardziej bogatymi gminami, miastami, powiatami, a tymi najmniej zamożnymi – zadeklarował premier. W wyniku tej zamiany dochody bieżące samorządów mają być wyższe o 4,6 proc. w przyszłym roku, niż te zaplanowane przez samorządy 5 maja tego roku.
 
Rozwiązania docelowe, które mają ustabilizować budżety samorządów
Jak wyjaśnia kancelaria premiera chodzi o podzielenie wpływów tak, żeby przewidywalnie wpadały do kasy budżetu gminy czy miasta. Premier wyjaśnia, że o takie rozwiązania apelowali samorządowcy. Wśród docelowych rozwiązań stabilizujących znalazły się:

  • gwarancja dochodów dla samorządów, czyli gwarantowany poziom dochodów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu PIT i CIT co najmniej na poziomie roku poprzedniego. Przekazywanie dochodów z PIT i CIT do JST w równych miesięcznych ratach, w kwotach zgodnych z prognozą określoną przed rozpoczęciem roku budżetowego.
  • wprowadzenie reguły stabilizacyjnej, zgodnie z którą dochody samorządów mają być mniej podatne na wahania cyklu koniunkturalnego oraz bardziej odporne na skutki zmian prawnych,
  • uproszczenie systemu tzw. janosikowego i oparcie go na aktualnych dochodach roku bieżącego z CIT i PIT.


Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej na www.prawo.pl 

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..