Z naszych miast

Rzeszów: Bank Pszczeli ratuje pasieki

Cofnij

15 lipca 2024

Problem zniszczeń i zatruć pasiek jest wszechobecny. Najczęściej pszczelarze przeżywają swoje tragedie w domu. To wynik braku wiedzy na temat procedur zgłaszania zdarzeń, presji społeczności lokalnej i branży pszczelarskiej oraz ludzkich obaw, strachu i braku nadziei na jakąkolwiek pomoc. Z oddolnej inicjatywy powstał Bank Pszczeli w Rzeszowie nieodpłatnie oferujący pomoc pszczelarzom, których dotknęło zniszczenie lub zatrucie pasiek. A jest to problem jeszcze za mało nagłaśniany. Inicjatywa ma rekomendację Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.

Bank Pszczeli to instytucja, powołana do życia końcem 2018 roku przez braci Macieja i Rafała Szela, po celowym wytruciu ich prywatnej pasieki przez nieznanego sprawcę. Zginęło wówczas blisko 2,5 mln pszczół z 66 rodzin. Historia ta poruszyła tysiące osób, które jasno wyrażały swoją dezaprobatę dla przypadków niszczenia pasiek przez osoby trzecie. Pszczelarze postanowili, całkowicie oddolnie, stworzyć system pomocy pszczelarzom w podobnych sytuacjach.

Tragedie pszczelarzy

Problem zniszczeń i zatruć pasiek jest wszechobecny. Najczęściej pszczelarze przeżywają swoje tragedie w domu. Jest to wynik braku wiedzy na temat procedur zgłaszania zdarzeń, presji społeczności lokalnej i branży pszczelarskiej oraz ludzkich obaw, strachu i braku nadziei na jakąkolwiek pomoc. Dane statystyczne dot. wytruć pasiek opracowywane przez InHort Instytut Ogrodnictwa PIB Zakład Pszczelnictwa w Puławach na przynajmniej 1000 wytrutych lub podtrutych rodzin pszczelich rocznie, nie wliczając zniszczeń i przypadków nieujawnionych. Łącznie na terenie naszego kraju zlokalizowanych jest 2,35 mln rodzin pszczelich oraz 96,9 tys. pszczelarzy.

Bank Pszczeli odbudowuje pasieki całkowicie nieodpłatnie z pokryciem wszelkich niezbędnych kosztów pomocy. Pszczoły w liczbie do 20% utraconych rodzin pszczelich transportowane są na pasiekę poszkodowanego, a wszystkie zgłoszenia są weryfikowane w oparciu o jasny regulamin. Takie działanie jest pierwszym w Polsce i prawdopodobnie jedynym na skalę międzynarodową.

Bank pszczeli - rezerwa pszczół

Bank Pszczeli to taka rezerwa pszczół, zawsze gotowych, by bezinteresownie pomagać innym. Pszczoły są hodowane na pasiekach własnych Banku Pszczelego, zlokalizowanych na Podkarpaciu, z siedzibą w Rzeszowie. Pomoc jest całkowicie nieodpłatna. Bank Pszczeli jest w stanie przekazać do 70 rodzin pszczelich rocznie, co wiąże się z kosztem pomocy, transportu i wsparcia poszkodowanych na poziomie do 140 tys. zł.  Przekazywane pszczoły pozostają pod stałą opieką weterynaryjną i pszczelarską. Dzięki przyjętym zasadom higienicznym i organizacyjnym Bank Pszczeli udziela pomocy pewnej , pozwalającej na szybką odbudowę pasiek i kontynuację drogi zawodowego rozwoju.

Po pierwszych dwóch latach przygotowań (i intensywnej hodowli pszczół) od 2021 Bank Pszczeli realizował pilotaż swojej działalności przekazując 22 rodziny pszczele, poszkodowanym pszczelarzom w Kartuzach, Poznaniu, Zwierzyńcu i Wrocławiu. 

Więcej informacji: www.takdlapszczol.pl

Do pobrania


Julia Wiśniewska

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..