Z naszych miast

Rzeszowska inwestycja w elitarnym gronie laureatów konkursu TOP Inwestycje Komunalne

Cofnij

2 maja 2023

Zespół Oświatowy na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie, wart ponad 40 milionów złotych, znalazł się gronie laureatów konkursu na rozwojowe inwestycje na ogromną skalę TOP Inwestycje Komunalne w Polsce. Wyróżnienia dla najlepszych wręczono Katowicach, a w imieniu Rzeszowa nagrodę odebrał Marek Ustrobiński, prezes rzeszowskiego MPWiK, spółki miejskiej która jest jednym z najbardziej prężnych inwestorów w mieście.

12. edycja konkursu TOP Inwestycje Komunalne odbyła się w Katowicach pod koniec kwietnia. Konkurs był częścią XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Zadaniem konkursu jest wskazanie wyróżniających się inwestycji komunalnych oraz ich prorozwojowego efektu dla mieszkańców, gospodarki i regionu. Docenieni zostali ci, których odważne decyzje inwestycyjne wyznaczają trendy i kreują liderów środowiska – mówił podczas katowickiej gali Wojciech Kuśpik, prezes grupy Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dodawał, że już tradycyjnie Europejski Kongres Gospodarczy jest okazją do pokazania i nagrodzenia dobrych przykładów inwestycji realizowanych w samorządach, których część finansowana jest ze środków unijnych. - Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości kolejne inwestycje komunalne będą mogły być bez przeszkód i w optymalnym rytmie zasilane środkami finansowymi z programów Unii Europejskiej – dodawał mówił Wojciech Kuśpik.

Spośród wielu inwestycji nominowanych do konkursu wyłoniono te najbardziej odważne i prorozwojowe inwestycje komunalne. Były wśród nich realizacje zadań proekologicznych, drogowych, komunikacyjnych, sportowych, mieszkaniowych i edukacyjnych, a oceniano według kryteriów skali inwestycji, funkcjonalności i nowatorstwa. Zwracano także uwagę na współpracę z lokalna społecznością an etapie projektowania, sprawność działania, aktywne gospodarowanie majątkiem i sprawność montażu finansowego.

Laureatów plebiscytu wskazała redakcja serwisu portalsamorządowy.pl oraz Rada Konsultacyjna, składająca się z doświadczonych samorządowców, ekonomistów, menadżerów, ekspertów oraz urzędników.

W elitarnym gronie laureatów znalazła się także rzeszowska inwestycja. To nowoczesny Zespół Oświatowy na osiedlu Drabinianka, który składa się ze szkoły podstawowej dla 450 dzieci, przedszkola dla 300 dzieci oraz funkcjonalnej i nowoczesnej części sportowej. Urząd Miasta Rzeszowa zadbał także i zaprojektował otoczenie zespołu. Wybudowano dwa place zabaw, kompleks sportowy z boiskami oraz parking na 60 pojazdów. Całość inwestycji jest warta 40 milionów 937 tysięcy złotych.

W imieniu Rzeszowa statuetkę laureata konkursu odebrał Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. Spółka jest jednym z najbardziej prężnych inwestorów w mieście. Inwestuje w rozwój sieci i doskonalenie usług, ale także w działalność pozastatutową. – Jesteśmy obecni w życiu miasta nie tylko w postaci dostaw wody i odbioru ścieków, staramy się aktywnie uczestniczyć w życiu mieszkańców także na innych płaszczyznach. Tak rozumiemy nasza społeczna odpowiedzialność – mówi Marek Ustrobiński.

Rzeszowski MPWiK jest jedną najaktywniej inwestujących w rozwój firm w mieście i regionie. Spółka w 2022 roku oddała do użytku supernowoczesny, w pełni zdigitalizowany zbiornik na wodę zdatną do picia na osiedlu Pobitno w Rzeszowie. Jest liderem w regionie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii – posiada dwie farmy fotowoltaiczne, produkuje energie także z biogazu i rozbudowuje systematycznie sieć mini instalacji fotowoltaicznych na swoich obiektach. Rzeszowskie sieci wodociągowe 9 (1134 kilometry długości) i kanalizacyjne (899 kilometrów) objęte są supernowoczesnym system monitoringu, który pozwała na precyzyjny nadzór, daje możliwości zdalnego sterowania oraz błyskawicznej reakcji w przypadku awarii. Rzeszowski MPWiK produkuje także z uzyskiwanych osadów ściekowych polepszacz gleby Glebex + i angażuje się w pozastatutową działalność ekologiczną. Spółka utworzyła na terenie Zakładu Uzdatniania Wody pierwszą pasiekę miejska w Rzeszowie. Na terenie ZUW wysiewane są łąki kwietne, a na obiektach spółki w mieście rozwieszono budki lęgowe dla jerzyków. MPWiK jako jedyna w Polsce spółka wodociągowa uczestniczyła w programie Banku Światowego Utility of the Future, mocno angażuje się także w życie kulturalne i edukacyjne w mieście. Pomoc w organizacji imprez kulturalnych, koncertów, imprez charytatywnych, ale także konkursów wiedzy organizowanych przez rzeszowskie szkoły. Np. podczas ogólnomiejskich konkursów wiedzy z okazji Światowego Dnia Wody i konkursu wiedzy o Rzeszowie. Na terenach Zakładu Uzdatniania Wody i Oczyszczalni Ścieków zorganizowano ścieżki edukacyjne dla uczniów i studentów.

Nagrodzony przez kapitułę konkursu TOP Inwestycje Zespół Oświatowy na Osiedlu Drabinianka znalazł się w następującym gronie: Szpital Kliniczny Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze; Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”; Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie; Przebudowa infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich; Most w Milsku; Arcelor Mittal Park w Sosnowcu; Niskoemisyjny transport zbiorowy w Lublinie; Instalacje fotowoltaiczne na obiektach publicznych w gminach powiatu dzierżoniowskiego; Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku.

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..