Raporty

Samorząd w Sejmie. Posłowie na Sejm IX kadencji z doświadczeniem samorządowym

Cofnij

22 lipca 2022

Czy fakt posiadania „samorządowego życiorysu” znajduje odzwierciedlenie w działaniach podejmowanych w Sejmie? Czy bardziej prawdopodobna jest hipoteza trampoliny, czy heroldów? Przyjrzeliśmy się tym zagadnieniom w kontekście posłów obecnej kadencji, którzy mają doświadczenie samorządowe za sobą.

W niniejszym raporcie poddano analizie ścieżki kariery posłów na Sejm IX kadencji. W pierwszym kroku skupiono się na pytaniu: Ile jest samorządu w Sejmie?, czyli jaka część obecnych parlamentarzystów posiada doświadczenie w pracy samorządowej i jakiego jest ono rodzaju. Następnie przeanalizowano, czy fakt posiadania „samorządowego życiorysu” znajduje odzwierciedlenie w działaniach podejmowanych w Sejmie, czy bardziej prawdopodobna jest hipoteza trampoliny, czy heroldów. Oczywiście należy mieć przy tym świadomość, że obie strategie ujęte w tych uproszczonych hipotezach nie są rozłączne i mogą współwystępować.


Zakładając, że doświadczenie samorządowe wpływa na zainteresowanie sprawami samorządu w pracy poselskiej, przyjęto, że wyżej wymienione czynniki mogą znacząco różnicować postawy wobec samorządu terytorialnego oraz zaangażowanie w stanowienie prawa i opiniowanie ustaw mających wpływ na jego funkcjonowanie. Przyjrzano się zatem temu zaangażowaniu w zależności od parametrów posiadanego doświadczenia w samorządzie.

Punktem wyjścia raportu jest baza danych stworzona na zamówienie Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza na podstawie danych z serwisu MamPrawoWiedziec.pl w 2021 r. Dane dotyczą posłów IX kadencji Sejmu, a informacje odnoszące się do wypowiedzi i interpelacji były zbierane do sierpnia 2021 r. włącznie.

RAPORT I ZAŁĄCZNIK (UTWÓR) PODLEGAJĄ NINIEJSZEJ LICENCJI PUBLICZNEJ CREATIVE COMMONS - UZNANIE AUTORSTWA 3.0 POLSKA (CC BY 3.0 PL). UTWÓR PODLEGA OCHRONIE PRAWA AUTORSKIEGO LUB INNYCH STOSOWNYCH PRZEPISÓW PRAWA. KORZYSTANIE Z UTWORU W SPOSÓB INNY NIŻ DOZWOLONY NA PODSTAWIE NINIEJSZEJ LICENCJI LUB PRZEPISÓW PRAWA JEST ZABRONIONE.  WYKONANIE JAKIEGOKOLWIEK UPRAWNIENIA DO UTWORU OKREŚLONEGO W NINIEJSZEJ LICENCJI OZNACZA PRZYJĘCIE I ZGODĘ NA ZWIĄZANIE POSTANOWIENIAMI NINIEJSZEJ LICENCJI.

https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..