Z naszych miast

Smoki zawładną Krakowem


10 września 2021

Już po raz 20 odbędzie się w Krakowie Wielka Parada Smoków. Impreza wraca po ponadrocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Podczas tegorocznego widowiska będzie można zobaczyć smoki przekrojowo pokazujące, jak wielką i piękną historię plastyczną udało się stworzyć przez lata w Teatrze Groteska. Publiczności zaprezentują się stwory doskonale znane z poprzednich lat, jak i nowe, przygotowane specjalnie na okrągły jubileusz. Spektakl - z wykorzystaniem multimediów, pirotechniki, laserów i porywającej muzyki - przewidziano na 11 września.

Największe święto smoków na świecie 

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, odbyła się po raz pierwszy w 2000 roku. Ta coroczna impreza plenerowa każdorazowo gromadzi w Krakowie kilkadziesiąt tysięcy smoczych entuzjastów z całej Polski, Europy i świata. Parada, przez którą w ciągu dwudziestu lat przewinęły się setki smoczych postaci, jest jedną z imprez tworzących niezwykłą atmosferę królewskiego miasta.

Najbardziej spektakularną częścią Smoczego Święta jest odbywające się po zmroku, w konwencji światło i dźwięk Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle, podczas którego z muzyką w tle publiczności prezentują się pływające i unoszące się w powietrzu smoki animowane przez aktorów Teatru Groteska z pokładu 30-metrowych rzecznych barek. Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości.

Wielka Parada Smoków 2021 odbędzie się na Bulwarze Czerwieńskim. Widzowie mogą przychodzić w to miejsce od godz. 20. Początek widowiska o godz. 22.00.