Stanowiska

Stanowisko Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza w sprawie założeń do tzw. ustawy medialnej

Cofnij

14 października 2024

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza sprzeciwia się propozycji wprowadzenia zakazu wydawania prasy samorządowej, przedstawioną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w założeniach do zw. ustawy medialnej. Ustawy, która ma implementować rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1083 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie ustanowienia wspólnych ram dla usług medialnych na rynku wewnętrznym i zmiany dyrektywy 2010/13/UE.

Konstytucja RP zapewnia wolność prasy i zakazuje cenzury prewencyjnej. Konstytucyjna zasada wolności mediów nie wyłącza JST z możliwości korzystania z tego prawa, o ile działalność ta jest zgodna z obowiązującym prawem. Prawo do wydawania własnych tytułów prasowych przez gminy, powiaty oraz województwa samorządowe potwierdzają obecnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1941 ze zm.). Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy „Wydawcą może być osoba prawna, fizyczna lub inna jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. W szczególności wydawcą może być organ państwowy, przedsiębiorstwo państwowe, organizacja polityczna, związek zawodowy, organizacja spółdzielcza, samorządowa i inna organizacja społeczna oraz kościół i inny związek wyznaniowy”.


W ocenie Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przedstawiona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego propozycja ograniczenia kompetencji jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wydawania prasy jest niezgodna z Konstytucją. Godzi też w interesy społeczności lokalnych i regionalnych.


Prasa samorządowa pełni wiele ważnych funkcji, w szczególności zapewnia mieszkańcom gmin, powiatów i regionów dostęp do rzetelnej informacji. Prasa samorządowe jest, często jedynym dostępnym źródłem rzetelnej informacji dla mieszkańców: o tym, co dzieje się na terenie danej JST np. o miejskiej ofercie kulturalnej, sportowej, czy np. w zakresie pomocy społecznej, świadczeń medycznych (np. realizowanych programach szczepień przeciwko grypie, covid, czy HPV i innych). Samorządowe publikatory to także źródło prawdziwych – co ważne w dobie powszechnie panujących „fake news’ów” - informacji w sytuacjach kryzysowych wywołanych katastrofami naturalnymi, czy innymi czynnikami zagrażającymi bezpieczeństwu powszechnemu, a także indywidualnemu prowadząc rozmaite kampanie informacyjno-edukacyjne.


Prasa samorządowa nie konkuruje z wydawcami „niezależnymi” (prywatnymi, komercyjnymi). Ani o reklamodawców, ani na rynku sprzedaży egzemplarzowej i subskrypcji. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że prasa „niezależna”, i ta ogólnopolska, i ta lokalna przeżywa w ostatnich latach kryzys. Ten kryzys nie został jednak wywołany istnieniem prasy samorządowej, dlatego też likwidacja prasy samorządowej nie uzdrowi rynku prasy „niezależnej”. Natomiast likwidacja prasy samorządowej z pewnością pozbawi naszych mieszkańców dostępu do rzetelnych informacji.

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..