— Urodziny Starówki to święto historycznego, odbudowanego i fascynującego serca miasta. Dzięki współpracy kilkudziesięciu staromiejskich instytucji pokazujemy inną twarz historycznego centrum Warszawy. To okazja do odkrycia jego nieznanych miejsc i historii, do poznania ludzi pracujących tu na co dzień i do wspaniałej zabawy. – mówi Karolina Ziębińska, dyrektorka Muzeum Warszawy.
Koncerty i jazzowa potańcówka
Świętowanie rozpocznie się na Rynku Nowego Miasta koncertem Jakuba Józefa Orlińskiego i Michała Biela, których poprzedzi występ grupy V FILAR. Orliński – światowej sławy kontratenor i b-boy, okrzyknięty przez New Yorkera „Justinem Timberlakiem opery”, a przez The Telegraph jednym z najbardziej czarujących artystów – pojawi się w duecie z pianistą Michałem Bielem, by specjalnie dla warszawiaków wykonać wyjątkowy repertuar. Uzupełnieniem muzycznych wrażeń będzie pokaz archiwalnych zdjęć z czasów odbudowy miasta, udostępnionych przez Muzeum Warszawy.
Piątkowy wieczór zakończy się urodzinowym silent disco na Rynku Starego Miasta — tanecznym wydarzeniem z muzyką w słuchawkach, które ożywi przestrzeń i wciągnie uczestników w radosne świętowanie.
W sobotę, 19 lipca, scena Rynku Nowego Miasta stanie się przestrzenią tanecznej podróży w czasie. Orkiestra Taneczna Melodia i Rytm, założona przez Jana Młynarskiego i Jacka Namysłowskiego, przypomni swingowe i jazzowe brzmienia z lat 40., inspirowane tradycją dawnych orkiestr miejskich. Również tego dnia, o godz. 19:30, zespół Klancyk – Teatr Improwizowany – wspólnie z Janem Emilem Młynarskim zaprezentują spektakl będący hołdem dla dawnych potańcówek, tanecznego jazzu i opowieści z czasów odbudowy Warszawy.
Zaglądamy za kulisy Starówki
Oprócz artystycznych wydarzeń, tegoroczne urodziny to także szansa na odkrycie Starówki od podszewki. Mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić pracownie artystyczne pod opieką Stołecznego Konserwatora Zabytków, a także zejść do piwnic czy zajrzeć na ukryte podwórka, zwykle zamknięte dla odwiedzających.
Specjalnie przygotowane spacery poprowadzą przez mniej znane zakamarki Starego i Nowego Miasta. Uczestnicy zwrócą uwagę na detale architektoniczne, dekoracje i elewacje, które często umykają w codziennym pośpiechu – a które stały się inspiracją dla nowej identyfikacji wizualnej wydarzenia.
Interaktywna historia i miejska gra
W nawiązaniu do 72. rocznicy otwarcia odbudowanego Rynku Starego Miasta oraz 80-lecia rozpoczęcia odbudowy stolicy, zorganizowane zostanie wyjątkowe wydarzenie w budynku Starej Prochowni SCEK. Każdy chętny będzie mógł odcisnąć swoją dłoń na wspólnym płótnie i wysłać „Pozdrowienia z warszawskiej Starówki”. Instalacja stanie się symbolicznym wyrazem pamięci i solidarności z pokoleniami, które odbudowywały miasto z ruin.
Do wspólnej zabawy zachęca także gra miejska „Ale jest Warszawa!”, która pozwoli uczestnikom aktywnie zwiedzać i poznawać historię oraz teraźniejszość Starego Miasta w formie angażującej rozgrywki.
Urodziny Starówki odbędą się w dniach 18–19 lipca. Szczegółowy program, interaktywna mapa instytucji i zapisy na wybrane wydarzenia są dostępne na stronie: www.grupastarowka.pl.
Źródło i foto: Strona Główna - Miasto Warszawa