Ogólne

Świąteczne jarmarki tworzą ludzie


4 grudnia 2021

Muzyka na żywo, lokalni wystawcy, budki z rękodziełami na Moście Staromiejskim czy młyńskie koło, z którego można podziwiać panoramę miasta. Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy i członek rady Unii Metropolii Polskich, zaprasza na Bydgoski Jarmark Świąteczny.

Już niedługo Boże Narodzenie, a to oznacza, że także w Bydgoszczy pojawił się już jarmark bożonarodzeniowy.

Rafał Bruski: – Bydgoski Jarmark Świąteczny – mimo, że nie ma długiej tradycji – bardzo szybko zyskał dobrą sławę - wśród tysięcy odwiedzających są nie tylko mieszkańcy całego województwa, ale także goście z innych części Polski, a wśród 70 wystawców mamy także partnerów z Holandii, Niemiec i Francji.

Skąd taka popularność jarmarku?

Od początku przyświecała nam idea wykorzystania naszego naturalnego waloru, jakim jest położenie centrum miasta nad rzeką i stworzenia jedynego w Polsce jarmarku na moście. Po trzech latach jarmark rozrósł się i obejmuje większy teren, ale nadal część stoisk handlowych i świątecznych dekoracji zlokalizowanych jest na Moście Staromiejskim. Dokładamy też wszelkich starań o wysoki poziom estetyczny naszego jarmarku i jego spójność wizualną, stąd też nie dopuszczamy kramów w namiotach, czy foodtrucków. U nas króluje drewno i ozdoby z naturalnych materiałów. Przykładamy dużą wagę do doboru wystawców oraz wspierania lokalnych rękodzielników i przedsiębiorców. Co roku jedno ze stoisk jest bezpłatnie udostępniane organizacjom społecznym, które organizując różne charytatywne aktywności zbierają fundusze na swoje statutowe działania.

Cechą wyróżniającą nasz jarmark z pewnością jest świąteczna scena i codzienne występy na żywo, które tworzą niepowtarzalny klimat. W tym roku zaplanowanych jest ponad 130 godzin muzyki, w wykonaniu lokalnych artystów, studentów bydgoskich uczelni muzycznych czy uczestników muzycznych programów telewizyjnych.

Na jakie atrakcje mogą liczyć turyści oraz mieszkańcy?

Nasz jarmark to nie tylko występy artystyczne na scenie, szeroki asortyment świątecznych produktów oraz regionalnych przysmaków, ale także zimowe wesołe miasteczko z ciuchcią dla dzieci i polarnym rollercoasterem, pałacem luster, karuzelą wenecką w stylu retro i ponad 30-metrowym młyńskim kołem. Można z niego podziwiać Bydgoszcz z niecodziennej perspektywy. Do tego, w poszczególne dni będzie można spotkać m.in. mikołaja, kataryniarza czy szczudlarzy.

Świąteczne kiermasze to szansa dla lokalnych artystów i twórców. Mogą tu zaprezentować swoje wyroby.   

Przykładamy dużą wagę do wyboru wystawców. Stawiamy na różnorodność oferty i silny akcent regionalny. Unikamy tandety. Do współpracy zapraszamy w dużej mierze lokalnych producentów żywności oraz rękodzielników. Na jarmarku można kupić m.in. niepowtarzalne dekoracje świąteczne, naturalne kosmetyki, ręcznie robioną biżuterię i ozdoby, pierniki, oscypki prosto z Zakopanego, ale także tradycyjny bigos i pierogi. W tym roku częścią jarmarku są także bydgoscy restauratorzy ze Starego Rynku, którzy przygotowali specjalne świąteczne oferty.

Czy są ograniczenia związane z pandemią COVID-19?

 W zeszłym roku - z powodu pandemii zmuszeni byliśmy jarmark odwołać. Chcąc pomóc wystawcom - przenieśliśmy go do internetu, tworząc Wirtualny Bydgoski Jarmark Świąteczny. Na naszej stronie prezentowaliśmy ofertę każdego z wystawców, wraz z informacjami, gdzie i w jaki sposób można skorzystać z ich oferty.

W tym roku dla komfortu i bezpieczeństwa odwiedzających powiększyliśmy obszar, na którym jest kiermasz i wydłużyliśmy czas jego trwania – do 33 dni. Tak, aby unikać nadmiernych skupisk i umożliwić odwiedzającym zachowanie dystansu społecznego. Dodatkowo zwiększyliśmy odstępy pomiędzy poszczególnymi stoiskami. Prosimy także gości o noszenie maseczek mimo, że na otwartej przestrzeni nie ma obecnie takiego obowiązku.  

Gdyby mógł pan opisać wymarzony dla siebie jarmark. Jak by wyglądał?

Każde tego typu wydarzenie tak naprawdę tworzą ludzie. Miasto, jako organizator może zapewnić infrastrukturę, wystawcy ciekawą ofertę i inne atrakcje, ale prawdziwy świąteczny klimat tworzą zadowoleni mieszkańcy i przyjezdni goście – zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy. Wymarzony jarmark to jarmark szczęśliwych ludzi! I właśnie taki jarmark staramy się tworzyć w Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy.