Nieprzypadkowo Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało rower za ważny element zrównoważonego transportu: jest dostępny, tani, cichy i przyjazny środowisku. Ale na tym lista jego zalet się nie kończy.
Co zmienia rower?
Wybierając rower na co dzień, zyskujemy nie tylko my - zyskuje całe miasto. Mniej samochodów na drogach to mniejsze korki, lepsza jakość powietrza, mniej hałasu i bezpieczniejsze ulice. A codzienna jazda na rowerze to prosty sposób na regularną aktywność fizyczną i bez specjalnych przygotowań.
Rower nie ma barier. Można na nim jeździć niezależnie od wieku, dochodów czy kondycji. To środek transportu, który naprawdę włącza, a nie wyklucza.
Rower miejski – wygodna codzienność w wielu polskich miastach
W miastach Unii Metropolii Polskich rowery miejskie już dziś stanowią realną alternatywę dla samochodów, a liczba wypożyczeń z roku na rok rośnie. Mieszkańcy, ale także turyści coraz chętniej korzystają z systemów rowerów publicznych.
Liczba wypożyczeń w niektórych miastach wzrosła o kilkadziesiąt procent. Systemy rowerowe to wygodne rozwiązanie w drodze do pracy, na uczelnię, czy po prostu na zakupy.
Wzrost popularności dotyczy także rowerów elektrycznych. E-bike’i pozwalają pokonywać dłuższe trasy, sprawdzają się na terenach pagórkowatych i otwierają rowerowy świat także dla tych, którzy wcześniej nie czuli się na siłach, by wsiąść na tradycyjny jednoślad.
Europa stawia na rower
W 2024 roku Komisja Europejska przyjęła Europejską Deklarację na rzecz Roweru. Po raz pierwszy rower został w niej formalnie uznany za część europejskiego systemu transportowego.
Deklaracja zawiera konkretne zobowiązania, m.in.:
- rozbudowę nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej,
- integrację z transportem zbiorowym,
- więcej stacji ładowania dla e-rowerów,
- rozwój regionalnych tras rowerowych – tzw. autostrad rowerowych.
Co więcej, sektor rowerowy tworzy już ponad 1,35 miliona miejsc pracy w UE i ten potencjał nadal rośnie.
Światowy Dzień Roweru to dobry moment, by spojrzeć na rower jak na codzienny wybór.