Z naszych miast

Szczecin uczcił rocznicę Porozumień Sierpniowych


31 sierpnia 2020

Z okazji 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na ścianie budynku komunalnego przy Powstańców Wielkopolskich 22 w Szczecinie powstał okolicznościowy mural.

Mural został odsłonięty wczoraj tj 30 sierpnia na Pomorzanach. Powstał na budynku należącym do miasta, którym zarządza Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych.

Autorem jest Sabina Twardowska, malarka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mural wykonala agencja Red Sheels. Projekt powstał z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” oraz upadku komunizmu w Europie Wschodniej.

W powodu pandemii program obchodów uległ modyfikacji .

Obchody jubileuszu rozpoczęły się w niedzielę, 30 sierpnia, w kościele pw. Stanisława Kostki. W południe  uroczystości przeniosły się pod bramę Stoczni Szczecińskiej. Wieczorem odbył się specjalny pokaz iluminacji na budynku Flharmonii Szczecinskiej. Elewacja stała się ruchomym obrazem nawiązującym symbolicznie do ważnych dla Polski, Europy i całego świata, wydarzeń. Rocznicowa iluminacja odbędzie także dzisiaj tj 31 sierpnia. Będzie można ją oglądać w godz. 21:00 – 00:00.

Także wczoraj m. in. np pl. Solidarności odbył się się coroczny koncert muzyki filmowej zatytułowany „Sierpniowe przełomy”.

 

 

Źródło: www.szczecin.eu

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor