Z naszych miast

Transportowo - drogowy łódzki budżet obywatelski


7 sierpnia 2020

Transportowe zadania pojawiły się zarówno w zadaniach osiedlowych, jak i ponadosiedlowych. Najwięcej drogowych tematów dotyczy Bałut, gdzie wpłynęły 42 wnioski. Na Polesiu złożono 28 wniosków. Natomiast Górna i Widzew to analogicznie 22 i 20 infrastrukturalne zadania. Ponadto Łodzianie zgłosili 6 wniosków dotyczących Śródmieścia i 16 ogólnomiejskich zadań.

- Cały trwa czas weryfikacja wniosków, jednak z tych z pozytywną opinią mamy już kilka propozycji od Łodzian - informuje Damian Raczkowski, Przewodniczący Komisji Rady Miejskiej w Łodzi do spraw Budżetu Obywatelskiego. - Między innymi międzyosiedlowa aleja Spacerowa, czyli trasa spacerowa między ulicami Pienistą, a Falistą na Polesiu, nowe chodniki na ul. Gandhiego, remonty osiedlowych dróg, takich jak Wiekowa, czy Skrajna, miejsca parkingowe na Pomorskiej, oraz pasy rowerowe na Starym Polesiu, czy przejazd dla rowerzystów przy parku Staszica.

Przekrój złożonych wniosków pokazuje różnorodność potrzeb mieszkańców, którzy chcą mieć realny wpływ na to, jak wygląda przestrzeń wokół ich domów, czy jak wygląda droga do pracy, szkoły czy na uczelnię.

- Ostatnie siedem edycji Budżetu Obywatelskiego to ponad 150 wniosków mieszkańców, dzięki którym wykonaliśmy ponad 30 km nowych ulic, chodników czy rowerowej infrastruktury – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Między innymi powstały woonerfy na ul. Piramowicza i ul. Zacisze. Przebudowano bliskie mieszkańcom osiedlowe ulice zamieniając dziurawe, czy gruntowe drogi w utwardzone ulice i osiedlowe woonerfy. To sami mieszkańcy zmienili między innymi ul. Wróblewskiego, czy Rydzową. Zrealizowaliśmy również szereg wielu mniejszych inwestycji, jak remonty chodników między innymi na Pienistej, czy Chocianowskiej, budowę miejsc parkingowych między innymi na Źródłowej, czy wykonanie pasów, oraz śluz rowerowych i ulic z kontraruchem dla rowerów. Również Łódzki Rower Publiczny to pomysł Łodzian na drogowe i transportowe inwestycje naszego miasta.

Źródło: www.uml.lodz.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor