Raporty

Trzy lata od wybuchu pandemii. Miasta UMP w czasach COVID-19

Cofnij

3 kwietnia 2023

Minęły trzy lata od wybuchu pandemii COVID-19 w Polsce, która chwilę wcześniej wstrząsnęła także całym światem. Można powiedzieć, że wirus odciął grubą kreską życie przed i po nim. Centrum Badań i Analiz Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza przeanalizowała ten czas w 12 największych miastach Polski pod kątem zdrowia, przemian demograficznych, rynku pracy i przedsiębiorczości, rynku nieruchomości, edukacji, transportu, kultury, turystyki, środowiska czy wydatków samorządów. Przyrost naturalny w miastach UMP był najniższy od dekady, a liczba zgonów w 2021 r. o 26 proc. większa niż w 2019 r. Liczba wypadków drogowych zmalała, a średnie roczne stężenie pyłów PM10 w 2020 r. spadło o 13 proc w porównaniu do 2019 r. Te i wiele innych danych oraz wniosków ekspertów można znaleźć w raporcie „Miasta UMP w czasach pandemii COVID-19”.

 

Pandemia COVID-19 przewartościowała nasze życie na każdym poziomie. Musieliśmy się odnaleźć w nowej rzeczywistości i znaleźć drogę oraz narzędzia radzenia sobie w codzienności. Szczególnie dotkliwie odczuły to miasta, które jako dużo ośrodki i skupiska ludności musiały sprostać rozprzestrzenianiu wirusa oraz jako ośrodki społeczno-kulturowe wypracowały ścieżki w wielu obszarach: rynku pracy, obsługi mieszkańców, ośrodków zdrowia, edukacji, kultury czy turystyki.

Zdrowie a wirus

W raporcie „Miasta UMP w czasach pandemii COVID-19” poruszane są także kwestie zdrowia psychicznego, bo wirus niestety odcisnął piętno na najmłodszych.

- Warszawa wygrała rządowy konkurs na najbardziej wyszczepioną gminę powyżej 100 tys. mieszkańców. Kwotę 1 mln zł z tej nagrody przeznaczyliśmy w całości na ochronę zdrowia i znakomitą większość na wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym – tłumaczy w raporcie Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Na to przede wszystkim te pieniądze poszły, ponieważ pandemia bardzo mocno odbiła się przede wszystkim na dzieciach.

Jak wskazuje opracowanie w czasach pandemii mniejsza liczba porad lekarskich zwiększyła dług zdrowotny (w 2020 r. w miastach UMP udzielono o 5 proc. mniej porad lekarskich w ramach POZ, a w całej Polsce o 10 proc.). Jakie są tego rezultaty? Większa liczba pacjentów na oddziałach onkologicznych, kardiologicznych czy neurologicznych.

Do pobrania


X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..