Media

UMP: 8 mld zł dla samorządów to nieco więcej niż połowa oczekiwanych ubytków z PIT

Cofnij

24 sierpnia 2021

Dodatkowe 8 mld zł dla samorządów to nieco więcej niż połowa z szacowanego ubytku z dochodów z PIT – oświadczył w imieniu Unii Metropolii Polskich dyrektor biura tej korporacji Tomasz Fijołek.

Skomentował w ten sposób przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego propozycje Polskiego Ładu dla jednostek samorządowych.


„Zgodnie z zapowiedziami premiera - samorządy mogą liczyć na rekompensatę w wysokości 8 mld zł czyli równą nieco więcej niż połowie prognozowanego ubytku dochodów z udziałów w PIT - 13,7 mld zł” – oświadczył Fijołek Serwisowi Samorządowemu PAP.


Jak zaznaczył, w perspektywie dziesięciu lat samorządy utracą   ponad 132 mld zł. Wskazał przy tym, że w założeniach Ministerstwa Finansów negatywne skutki finansowe są jeszcze wyższe. Straty w dochodach samorządu w przyszłym roku wyniosą 15,37 mld zł, a w ciągu 10 lat - ok. 145 mld zł. W miastach Unii Metropolii Polskich będą to ubytki na poziomie 4,4 mld zł w roku 2022 i 44 mld zł w okresie 10 lat.


„Premier przedstawił mechanizm tymczasowy natomiast Unia Metropolii Polskich zaproponowała rozwiązanie systemowe (podwyższenie wysokości udziałów w PIT),w którym pomoc lokalnym przedsiębiorcom ma skutkować w przyszłości większymi i stabilnymi dochodami z PIT. Nie znamy szczegółów jak ta kwota będzie dzielona z uwzględnieniem mechanizmu wyrównawczego” – zaznaczył dyrektor biura UMP.


Fijołek zwrócił uwagę, że miasta na prawach powiatu realizują zadania i gminy i powiatu, dlatego też UMP apeluje o utworzenie odrębnej puli przeznaczonej na wsparcie miast na prawach powiatu.


„Uzasadnieniem dla takiego wydzielenia jest różny zakres i poziom dochodów podatkowych gmin i miast na prawach powiatu, jak również ich zakres zadań ustawowych do realizacji, a tym samym zakres i poziom wydatków. Przy podziale Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy środki tylko na zadania gminne. Porównywanie zamożności gmin i miast na prawach powiatu jest błędem metodologicznym – ocenił.

 

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej na samorzad.pap.pl 

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..