Aktualności

UMP gra z WOŚP!


27 stycznia 2023

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tuż tuż, a my chcemy Wam dać znać, że Unia Metropolii Polskich również w tym roku gra z WOŚP. Wystawiliśmy wspaniały album podsumowujący dorobek Chrisa Niedenthala - jednego z najbardziej cenionych europejskich fotoreporterów. Kto zobaczy raz jego zdjęcia - zapamięta je na zawsze. To, co gramy?

Ten brytyjsko - polski fotograf, który jest jednym z najbardziej cenionych europejskich fotoreporterów potrafił wejść w centrum wydarzeń w Polsce oraz Europie i uchwycić ważne momenty tak, żeby odbiorcy jego zdjęć zapamiętali je na zawsze. Portfolio zawiera ponad dwieście zdjęć z okresu 1973 - 2022 zarówno tych mniej znanych, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o jego dorobku.

W książce znajdziecie specjalną dedykację Chrisa Niedenthala oraz podziękowania z podpisami prezydentów największych polskich miast należących do Unii Metropolii Polskich.

Link do aukcji: Album z autografem Chrisa Niedenthala - Aukcje WOŚP - Allegro.pl

Portfolio Chrisa Niedenthala zawiera ponad dwieście zdjęć z okresu 1973 - 2022 zarówno tych mniej znanych, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o dorobku fotografa.

Pracował jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem i dokumentował Polskę Gierka. W latach 1974–1978 robił materiały m.in. dla niemieckich pism: tygodnika „Stern” i miesięcznika „Geo” oraz dla szwedzkiego dziennika „Expressen”. W 1978 roku rozpoczął blisko pięcioletnią współpracę z „Newsweekiem”. Jego debiutancki materiał fotograficzny przedstawiał „nielegalne”, prowizoryczne kościoły, tworzone w PRL mimo zakazu władz państwowych. W 1978 roku, tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża, Chris Niedenthal był pierwszym fotoreporterem, który zrealizował reportaż w jego rodzinnym mieście, Wadowicach. W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka”. Niedenthal był także – wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem – pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. 14 grudnia 1981, w drugim dniu stanu wojennego, zrobił jedno ze swoich najsłynniejszych zdjęć́: wóz opancerzony SKOT na tle kina Moskwa z banerem reklamującym film „Czas apokalipsy”.

W 1984 roku „Newsweek” po raz pierwszy wysłał Niedenthala poza Polskę̨: fotografował w Budapeszcie, Pradze i Moskwie. Od stycznia 1985 został fotoreporterem „Time” na Europę Wschodnią. Najczęściej fotografował w Pradze, Budapeszcie, Belgradzie, Sofii. 11 sierpnia 1986 ukazał się numer „Time” ze zdjęciem Jánosa Kádára na okładce, za które Chris Niedenthal otrzymał World Press Photo w kategorii „People in the News”.

W kolejnych latach był autorem kilku bardzo ważnych społecznie projektów ekspozycyjnych: „Tabu. Portrety nieportretowanych” i „PracujeMy” – o dzieciach i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. W 2001 roku wspólnie z Tadeuszem Rolke zrealizowali wystawę „Sąsiadka” (o relacjach polsko-żydowskich i tolerancji wobec „obcych”), która została pokazana w Zachęcie. W lutym 2008 zaprezentował wystawę̨ „Listy do syna” – portrety matek i ich dzieci z zespołem Downa. Po 2015 roku wrócił do fotoreportażu.

Więcej o wystawie na stronie warszawskiego Domu Spotkań z Historią: DSH - NIEDENTHAL | wystawa

Do pobrania


Julia Wiśniewska