Media

UMP: Przepisy dotyczące noszenia maseczek trzeba zmienić, Portalsamorządowy.pl, 8 września 2020 r.

Cofnij

9 września 2020

Autor: ACK

Unia Metropolii Polskich zwróciła się do szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego oraz do szefa resortu sprawiedliwości, Zbigniew Ziobry z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących egzekwowania obowiązku zakrywania ust i nosa, zdefiniowanego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 sierpnia. Zdaniem UMP są one niejasne, co utrudnia ich egzekwowanie.

  • UMP wraca uwagę na problemy z wykładnią i realizacją przepisów zawartych w rozporządzeniach Rady Ministrów, wydanych z powołaniem na art. 46a i art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.), w zakresie realizacji obowiązku zakrywania ust i nosa.
  • Obostrzenia określone w paragrafie 24 tego rozporządzenia budzą poważne wątpliwości, co do możliwości ich wyegzekwowania.
  • Stąd pytanie, czy określone w nim nakazy można traktować jako przepisy porządkowe, a np. straże gminne są podmiotem uprawnionym do stosowania postępowania mandatowego wobec ich łamania? - pyta UMP.

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej www.portalsamorzadawy.pl

Michał Cyrankiewicz-Gortyński

Redaktor
X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..