Media

Unia Metropolii Polskich: „Polski Ład” to objaw recentralizacji

Cofnij

9 lipca 2021

Do 30 lipca potrwa pierwszy pilotaż Programu Inwestycji Strategicznych realizowanego w ramach „Polskiego Ładu”. Samorządowcy mają wiele pytań.

Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program dotyczy 35 obszarów inwestycyjnych (od budowy i modernizacji infrastruktury drogowej - dofinansowanie 95 proc. wartości inwestycji; przez zakup zeroemisyjnego taboru - dofinansowanie 90 proc. wartości inwestycji i budowę i modernizację infrastruktury edukacyjnej i sportowej - dofinansowanie 85 proc. wartości inwestycji; do budowa i organizacja parków naukowo-technologicznych - dofinansowanie 80 proc. wartości inwestycji), podzielonych dodatkowo na cztery priorytety. Wysokość dofinansowania zależy od priorytetu, do którego zaliczona zostanie inwestycja.

Samorządowcy mają jednak wiele wątpliwości, zarówno jeśli chodzi o sposób dystrybucji środków w Programie Inwestycji Strategicznych, jak i o zasady, na których oparto cały program „Polski Ład”
- Mamy nadzieję, że Program Inwestycji Strategicznych - finansowany z naszych wspólnych pieniędzy - zostanie podzielony przy zachowaniu zasad transparentności – komentuje Krzysztof Mączkowski, skarbnik Łodzi i przewodniczący Komisji Skarbników Miast Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. - Dotychczasowe programy, m.in. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL), nie spełniły naszych oczekiwań w tym zakresie. Potwierdzają to raporty przygotowane dla Fundacji Batorego przez Pawła Swianiewicza i Jarosława Flisa, które pokazały szokujące korelacje pomiędzy wysokością wsparcia otrzymanego w wyniku konkursów, a opcją polityczną włodarza gminy.

 

Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie internetowej www.wspolnota.org.pl

Media

Mówią Prezydenci

Przeczytaj równieżCofnij

X
Używamy ciastka

Na tej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są wymagane do działania strony, inne są użyteczne, aby zapewnić Ci najlepsze wrażenia z korzystania z sieci..